Článek
Seniorce dopoledne kolem půl desáté zavolala neznámá žena, která se představila jako pracovnice banky. Tvrdila, že jí volá kvůli ověření, zda si skutečně zažádala o úvěr v Pardubicích, kde byla žádost podána na její občanský průkaz.
„Překvapená žena odpověděla, že o žádný úvěr nežádala, ani neztratila občanský průkaz. Poté jí volající odpověděla, že její účet byl zřejmě napaden a přepojí ji na kolegy, kteří se zabývají kybernetickými útoky,“ uvedl mluvčí.
Udivené ženě se ozval muž a navrhl jí dvě možnosti. Buď jí účet zablokují, ale delší dobu se k těmto financím nedostane, anebo jí zřídí rezervní účet, který bude zrcadlový účet jejího účtu. Ujistil jí, že tento náhradní účet je garantovaný a zabezpečený. Dodal, že se jedná o běžný postup banky.
„Vystrašená žena poslechla volajícího a postupně za necelé dvě hodiny převedla na dva účty, které jí uvedl neznámý muž, celkem 763 tisíc korun. Jakmile peníze odeslala, tak muž dodal, že nyní musí počkat čtyři hodiny, než se vše nastaví. Manžel podvedené ženy raději zavolal do banky, kde se dozvěděl, že se jedná o podvod, který má oznámit na policii,“ konstatoval Hejtman.
Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.
„Nereagujte na podobné hovory. Nebavte se s neznámým volajícím o vašem údajně napadeném bankovním účtu a zavěste. Podvodník se vás snaží dostat pod tlak, uvádí, že musíte jednat rychle nebo o peníze přijdete. Bankovní úředníci takto nikdy nejednají. Pokud máte pochybnosti o napadeném účtu, zavolejte na oficiální linku banky nebo zajděte do její pobočky,“ přidal radu na závěr policejní mluvčí.