Článek
Z korupce při zadávání tendrů byl spolu s nimi shledán vinným i bývalý středočeský hejtman David Rath, který byl odsouzen na sedm let. Polovinu trestu, která je jednou ze zákonných podmínek podmíněného propuštění, tedy na rozdíl od Kottových za sebou ještě nemá.
Kott si podle médií trest odpykával ve věznici v brněnských Bohunicích, kde je i Rath, Kottová byla v pražské Ruzyni.
Soud po polovině trestu propustil Kottovou z Rathovy korupční kauzy
Kott již o propuštění tento rok jednou žádal, ale neuspěl. Podal proto stížnost, které soud vyhověl. Ve vězení pracoval jako lékař a měl dobré kázeňské hodnocení, uvedla Česká justice.
Kottovy poslal soud v červnu 2019 do vězení za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Soud jim uložil také zaplatit 15 milionů korun, což učinili.
Rath dostal sedmiletý trest vězení za korupci při zadávání tendru na opravu Buštěhradu. Část desetimilionového peněžitého trestu dosud neuhradil, je s ním vedeno exekuční řízení.
Kottovi se zbavují nemovitostí, které by mohly propadnout státu
Trojice čeká ještě na odvolací řízení v druhé větvi korupční kauzy. Prvoinstanční soud manželům Kottovým i Rathovi jejich tresty prodloužil na osm let vězení. Trojice si na přelomu let 2011 a 2012 údajně domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.
Rath: Jsem hrdý na to, že jsem odsouzen za poškozování zájmů nové říše
Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. V případu figuruje i několik firem, nejvýznamnější z nich je Metrostav.