Článek
Bárta se domáhal za své stíhání dvaceti milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 před třemi lety jeho nárok zamítl kvůli promlčení, protože exministr žádost o odškodnění podal až po více než roce od doby, kdy zprošťující rozsudek nabyl právní moci. Bárta si proti rozhodnutí podal odvolání a městský soud mu v únoru 2017 vyhověl s tím, že promlčecí lhůta běžela až od ledna 2014, protože Nejvyšší soud ještě rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání v Bártův neprospěch.
Nejvyšší soud ale letos v červenci verdikt odvolacího soudu zrušil a vrátil k novému projednání. V něm už městský soud Bártův nárok zamítl. „Odvolací soud sdílí názor, že nárok je promlčen,“ konstatoval ve středu předseda odvolacího senátu pražského městského soudu René Fischer.
Ministerstvo uspělo s dovoláním ve sporu s Vítem Bártou o 20 milionů
Bárta původně žádal ještě o tři miliony více, za nesprávný úřední postup. Tento nárok už je ale pravomocně zamítnutý.
Exministr byl v roce 2013 zproštěn obžaloby, podle které dal svým tehdejším stranickým kolegům z Věcí Veřejných, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Bárta se hájil tím, že peníze kolegům pouze půjčoval.
Bártovu nevinu posléze potvrdil i Nejvyšší soud, ke kterému podala dovolání tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Trestní stíhání stálo Bártu post ministra dopravy.
Ministerstvo spravedlnosti Bártovi už v minulosti mimosoudně vyplatilo 334 tisíc a omluvilo se mu. Omluvou podle Bártova obhájce Tomáše Gřivny uznalo nárok na nemajetkovou újmu.