Článek
Podle spisu obžalovaní muži údajně vyvedli z firmy částku v přepočtu zhruba 300 milionů korun a navíc krátili daň v řádu desítek milionů korun.
„Na základě ‚fiktivního poradenství‘ mělo dojít v letech 2008–2014 k vyvedení téměř 11 milionů eur ze společnosti Škoda JS, a. s., do několika zahraničních obchodních společností, v souvislosti s dodávkami technologického zařízení do čtyř ukrajinských jaderných elektráren v hodnotě přibližně dvě miliardy korun,” uvedl už dříve mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Ve Švýcarsku odsoudili Ukrajince kvůli úplatku ze Škody JS
Ke krácení daní podle policie došlo, když společnost zanesla prostředky na poradenství do nákladů. Za sledované období policie spočítala škodu na téměř 55 milionů korun.
Exmanažeři jsou podezřelí, že schvalovali proplácení faktur několika offshorovým firmám sídlícím v daňových rájích za údajné poradenství při získávání kontraktů na dodávku jaderných zařízení na Ukrajinu, aniž by za to obdrželi adekvátní protiplnění.
Výdaje z takto proplacených faktur pak nechali zahrnout do účetnictví, čímž snížili základ daně společnosti. Vyšetřování odstartovala švýcarská prokuratura. Ta v roce 2014 nechala prostřednictvím českých úřadů zajistit dokumenty v plzeňské Škodě JS kvůli podezření, že firma skrytě přes jednu z offshorových společností uplácela vysoce postaveného ukrajinského politika a tehdejšího šéfa tamní státní energetické komise Mykolu Martynenka za získání zakázek.
Zpronevěra stovek milionů: Policie navrhla obžalovat exmanažery Škoda JS
Švýcaři zjistili, že Martynenko měl dispoziční právo k účtům ve švýcarské a francouzské bance patřícím panamské společnosti Bradcrest Investment, na které ze Škody JS za údajné poradenství přiteklo celkem 166 milionů korun.
Švýcarský soud loni v červenci uložil Martynenkovi za praní špinavých peněz trest odnětí svobody ve výši 28 měsíců. Tamní zpravodajský web swissinfo.ch tehdy napsal, že podle rozsudku Martynenko za úplatek zprostředkoval společnosti Škoda JS kontrakty s ukrajinským státním provozovatelem jaderných elektráren, firmou Energoatom.
Mluvčí Škody JS Jan Stolár na dotaz Práva uplácení kvůli zmíněným zakázkám rezolutně odmítl. „V žádném z těchto trestních řízení nevystupuje společnost Škoda JS jako obviněná. Veškeré dodávky, které Škoda JS na Ukrajině realizovala, byly vždy striktně na základě veřejných výběrových řízení. Žádný úplatek nikomu společnost neposkytla,” prohlásil Stolár. V případu exmanažerů pak Škoda JS vystupuje podle mluvčího naopak jako poškozená.
Bývalé špičky Škody JS čelí obvinění ze zpronevěry. Z firmy prý vyvedly stovky miliónů
Policisté na základě shromážděných důkazů dospěli k závěru, že obžalovaní exmanažeři si museli být vědomi toho, že činnost offshorových společností je pouze formální a že finanční prostředky jsou vyváděny ze společnosti Škoda JS bez adekvátního protiplnění.
„Dokumenty předávané od těchto offshorových společností neobsahovaly údaje využitelné pro společnost a byly vytvářeny pouze s cílem legalizovat vyvádění finančních prostředků ze Škody JS ve prospěch spřízněných osob a obchodních společností,“ uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Start tendru na Dukovany asi po volbách
Podle něj výstupy z činnosti těchto společností byly informacemi běžně dostupnými ve veřejných zdrojích nebo se jednalo o desítky let staré technické materiály či ročenky.
„Neobsahovaly nic, co by Škoda JS mohla smysluplně využít ve prospěch uzavíraných kontraktů. Uvedené aktivity sloužily ke krytí činnosti, jejímž skutečným účelem byla distribuce finančních prostředků k osobám, které měly možnost nelegálním způsobem ovlivnit výběrová řízení či přidělování veřejných zakázek,“ doplnil zdroj.
Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, dodává technologie pro jadernou energetiku. Kromě výroby dílů jaderných elektráren se zabývá také řízením projektů. Firma je od roku 2004 členem ruské strojírenské skupiny OMZ.