Článek
Obyvatelé Mezné a Mezní Louky se do osad dostanou pouze s povolenkami, které jim vydává starosta Hřenska Zdeněk Pánek v obci Vysoká Lípa. O několik stovek metrů dál pak stojí u zákazu vjezdu policejní hlídka, které se místní povolenkou a dokladem pro ověření totožnosti prokazují. Hlídky budou na místě ve dne v noci nejméně do 31. srpna.
Hasiči ohlásili likvidaci požáru v Českém Švýcarsku
Silnice ze Hřenska do Mezné je nadále zavřená, přístupná je pouze hasičské technice, která na místě zůstává, aby dohlédla na území, kde byl rozsáhlý lesní požár po dvaceti dnech definitivně zlikvidován v pátek.
Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům dva dny po vypuknutí zastavit s vypětím sil. Jiskry však létaly i desítky metrů daleko, a tak v osadě lehly popelem tři domy. Několik dalších stavení oheň poničil.
Chalupář Pavel Kozdera mluví o zázraku. „Tyhle buky jsme vysázeli s babičkou a v podstatě nám zachránily barák,“ ukázal na úplně ohořelý živý plot. Požár se přitom zastavil jen o několik metrů dál, chalupa totiž stojí přímo u lesa. Dům přes ulici přitom shořel úplně, jeho majitelka nepřijela. Podle místních na tom není dobře psychicky.
Obyvatelé osad a chalupáři spoléhají na pomoc dobrovolníků. „Volali nám i kamarádi, se kterými roky nejsme v kontaktu, že přijedou. Mám v plánu vzít velké hrnce a navařit a společnými silami se na to vrhneme,“ řekli novinářům manželé Kozderovi. Kdy budou dobrovolníci moci do osad přijet, není zatím není jasné. Místní jsou však jedna komunita, a tak si budou pomáhat i navzájem.
Hasiči našli u Kozderových zázemí na zahradě, ve schránce jim nechali vzkaz. „Díky za zázemí vaší zahrady a vodu. Již jsme jeli domů. Sto korun jsme vám nechali jako poděkování, ale nemohli jsme vám ho předat osobně,“ přečetl psaní chalupář. Dodal, že se chtějí dobrovolné jednotce z Velkého Šenova odvděčit pivem, které jim jako poděkování zajistí na oslavu 150 let od založení jednotky.
Starosta Pánek vydal během první hodiny asi 50 povolenek, další měl připravené. V obou osadách žije podle něj zhruba 80 lidí, Odhadem dvě třetiny z nich jsou chalupáři. Při vydávání povolenek se místní objímali, ulevilo se jim, že se mohou vrátit. „Bylo to dlouhé, velký stres,“ řekl Právu jeden z místních, kterému požár dům neponičil.