Článek
Podle obžaloby měl muž zneužívat svou nevlastní vnučku ve svém bydlišti, kdy měl děvče hlídat. Místo starostlivé péče ji dle státního zastupitelství opakovaně osahával na intimních partiích, přičemž v jednom případě se jí také dotýkal v rozkroku ústy.
Znojemský okresní soud muže sice potrestal, ale přitom zcela vybočil z mezí trestní sazby za pohlavní zneužívání, která činila od dvou do deseti let. Sáhl totiž k mimořádnému snížení trestu pod sazbu a muže potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky.
Podobné snížení trestu se přitom používá v situaci, kdy obžalovaný dozná vinu, činu lituje a snaží se o nápravu. Nic z toho ale prarodič neudělal, ba naopak. Proti verdiktu znojemského soudu tak podal odvolání státní zástupce, který požadoval o poznání přísnější trest a odvolací senát brněnského krajského soudu mu dal v úterý plně za pravdu.
Podmínka? Spíš vězení!
„Postup soudu prvního stupně nebyl rozhodně na místě. Obžalovaný se měl dopustit sexuálně motivovaného činu, nedoznal se, rozporoval skutky popsané v obžalobě, nevyhledal žádnou odbornou pomoc a neléčí se. Je potřeba zpracovat znalecký posudek, aby určil, zda obžalovaný nepředstavuje nebezpečí pro společnost,“ zdůraznil soudce zpravodaj Dan Krátký.
Předseda senátu Vlastimír Čech pak ještě přidal, že pro ukládání trestu pod spodní hranicí nebyly splněny zákonné podmínky. „Naopak by se soud měl zabývat tím, zda nepřichází v úvahu trest vězení,“ vzkázal do Znojma Čech.
Verdikt znojemského soudu přišel přitom v době, kdy justicí otřásal skandál jiného odvolacího senátu brněnského soudu, který zmírnil trest otčímovi zneužívajícímu nevlastní dceru. Soudcům, kteří přistoupili na změnu trestu z vězení na podmínku přitom zle vyčinil jak Nejvyšší soud, tak před několika dny i Ústavní soud.