Článek
„Muž v metru 20. dubna hajloval, ještě ten den byl případ realizován a podezřelý muž dopaden a ztotožněn. Případem se nadále zabýváme,“ uvedl pro Novinky mluvčí pražské policie Jan Daněk. Následně dodal, že policisté nezjistili, že by se mělo jednat o fotbalového příznivce.
Podle serveru iDnes ale mělo jít o skupinku fotbalových fanoušků, kteří v metru skandovali německá slova „Sieg Heil!“, které jsou známy jako pozdrav a projevení sympatií s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem.
Skupinka fanoušků se takto chovala i před Evou Turnerovou, která během druhé světové války přišla o většinu svých příbuzných v koncentračním táboře. „Zeptala jsem se těch kluků, jestli vůbec vědí, co pokřikují, co to znamená,“ řekla MF Dnes. V metru byla navíc jediná, která skupinku okřikla.
Výtržníci, podle serveru fanoušci Sparty, jí měli odpovědět, že nevědí, co pokřikují. Při vystupování ze soupravy pak zakřičeli, že příští stanice bude Auschwitz, tedy nacistický koncentrační tábor Osvětim v Polsku, kde zahynulo zhruba jeden a půl milionu lidí, drtivá většina z nich Židé. V ten den se konalo na Letné utkání Sparty s Baníkem Ostrava, zápas skončil 1:0.
Další případ před derby Sparta - Slavia
Policie se navíc zabývá ještě jedním případem hajlování, kterého se měl dopustit fanoušek Sparty uplynulou sobotu.
„Kriminalisté v Letenských sadech zadrželi pro podezření z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka fanouška pražské Sparty, který tam měl hajlovat,“ uvedl mluvčí policistů Jan Rybanský.
Ten den ze Staroměstského náměstí šel pochod slávistů, hajlující muž byl zadržen ještě před samotným pochodem.
Antisemitské předsudky fanoušků Sparty vůči rivalům ze Slavie mají smutnou tradici již z první republiky. V roce 1923 si sešívaní pojistili utkání s West Hamem proti dešti, který skutečně přišel, takže se zápas musel odehrát o den později. Inkasovali tak dvakrát, jednou od pojišťovny, podruhé od diváků. Sparťané to vnímali jako projev „židovské“ vychytralosti a od té doby pokřikují na slávisty „Jude Slavie!“
Antisemitismus je negativní postoj, až nenávist vůči Židům či židovské víře (judaismu). Původ slova sahá do 19. století, poprvé jej nejspíše použil v roce 1860 židovský učenec Moritz Steinschneider ve slovním spojení antisemitské předsudky v souvislosti s myšlenkami francouzského filozofa Ernesta Renana o nadřazenosti árijské rasy nad semitskou.
Později se termín objevoval v německé nacionalistické literatuře a byl namířen výhradně proti lidem židovského původu či vyznání, ačkoliv zdánlivě odkazuje na Semity obecně. Termín Semité (odvozen od biblického Šéma) je označení pro národy hovořící semitským jazykem, tedy například hebrejsky či arabsky. Vzhledem k historickému vývoji pojmu antisemitismus, který se od počátku vztahoval výlučně k Židům, tak mohou být paradoxně za antisemity označeni i Arabové, byť jsou sami Semité.