Článek
Jednatřicetiletý Procházka a pětadvacetiletý Pospíšil podle obžaloby vylákali svého sedmadvacetiletého kamaráda ve večerních hodinách na odlehlé místo, kde ho v bývalém vojenském bunkru připoutali k traverze u zdi a nechali ho tam s tím, že uvnitř zůstane tři dny. Muž byl nedostatečně oblečený a podle obžaloby mu dotyční sebrali mobilní telefon, aby si nemohl přivolat pomoc.
"Oba si museli být vědomi toho, že mu vzhledem k velmi nízkým teplotám hrozí smrt podchlazením," uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Doplnila, že podle znalce to byla jen otázka hodin. Muž v bunkru křičel o pomoc, náhodou ho našel jeden z obyvatel nedaleké obce a přivolal policii.
Nikdo nevypovídal
Případ komplikovala skutečnost, že nevypovídal ani poškozený, ani oba muži. Mezi hlavní důkazy patřil nedopalek cigarety nalezený v blízkosti místa s DNA Procházky a záznam z bezpečnostních kamer obchodu, na kterém je vidět, jak Procházka kupuje řetěz a visací zámky. Podle státní zástupkyně se také nepodařil určit motiv jednání obou mužů, jak uvedla, mohla to být ziskuchtivost nebo pomsta.
„I tyto nepřímé důkazy stačily však k tomu, aby soud mohl vynést rozsudek za trestný čin zbavení osobní svobody,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská. Soud neposuzoval případ jako pokus o vraždu, protože se nepodařilo dokázat, že oba muži chtěli bývalého kamaráda uvěznit řetězem na tři dny. "Mohli přijet za hodinu nebo za dvě. Nemuseli ho tam nechat celé tři dny," uvedla v odůvodnění soudkyně.
Není také jasné, co bylo příčinou tohoto činu. Při rozsudku soud přihlédl i k trestní minulosti obou mužů. Oba už byli souzeni, Procházka dokonce jedenáctkrát.