Článek
Jak bylo zřejmé ze vzájemné interakce před soudní síní, spor mezi oběma sousedy rozhodně nebyl rozsudkem soudu vyřešen.
„Je to problémová osoba. Když nasněží, tak vezmu frézu a odklidím to. Tak to bylo i loni v prosinci. Ona vyběhla, začala nadávat, pak vzala lopatu. Mířila na hlavu, to jsem ještě vykryl a lopatu jsem jí zahodil. Pak jsem se otočil a ona mě praštila do zad. Je to zlá a zákeřná ženská,“ ulevil si napadený na chodbě soudu.
Uložený trest je pro mě jako trest smrti
Osmašedesátiletá obžalovaná Soňa Schelleová naopak tvrdila, že sama je obětí sousedských intrik, neboť vedle napadeného muže jí z činu usvědčoval další soused, s nímž je také na kordy. „Stačí, aby se dva lidi domluvili a hned je z vás viník, ne poškozený. Nelíbím se jim jako sousedka,“ hájila se.
„To já jsem byla napadena frézou na sníh. Jen jsem se dívala, kam soused fouká z té frézy sníh. Pak se zastavil, já myslela, že mi chce něco říct, ale on se otočil a celou mě posněžil!“ tvrdila Schelleová. Ta dostala za výtržnictví u brněnského městského soudu trest tří měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky, verdikt ale nechtěla akceptovat a podala odvolání ke krajskému soudu.
„Obvinění je od A až do Z vylhané. Pokud by soud klientku trestal, znamenalo by to pro ni společenskou likvidaci v jejím bydlišti,“ apeloval na odvolací senát ženin advokát. „Ten trest je pro mě jako trest smrti. Zhubla jsem pět kilo, a jestli to bude tak celé dva roky, tak to moje tělo nevydrží,“ dodala.
Senát v čele Jaroslavem Pálkou pohnula aspoň k tomu, že jí snížil podmínku na jeden rok. „Pokud má obžalovaná za to, že je sousedy nějak omezována ve svých právech, může se nápravy domáhat v civilním soudnictví, ale ne lopatou. Pokud by poškozeného trefila zezadu do hlavy nebo do obličeje, mohly to být jiné následky,“ uzavřel případ Pálka.