Hlavní obsah

Drog přibývá a kupují se i šifrovaně

Drog je v České republice více a jedním z důvodů je i jejich snadnější dostupnost přes stále se rozšiřující online způsob nákupu. Svoji roli v tom hraje i pandemie.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Zcela jistě nabývají na významu formy distribuce spojené s virtuálním prostředím, sociálními sítěmi v otevřeném i skrytém internetu, které v mnoha ohledech významně zvyšují jejich dostupnost. Jedná se o pokračující trend posledních let, který ještě více podpořila pandemická opatření, jež měla dopad na uzavření některých distribučních kanálů a obchodních míst,“ sdělila Právu Barbora Kudláčková, vrchní komisařka Národní protidrogové centrály. Počet zachycených drog se podle policie stále zvyšuje.

Stačí dostat správný kontakt, ten přidat do aplikace Wickr, specializující se na šifrovanou komunikaci, a zájemce je v přímém spojení s drogovým dealerem. „Mám vše, co potřebuješ pro tvou dnešní párty. Kokain – 2000 Kč/gram, extáze – 300 Kč/tableta, marihuana 250 Kč/gram,“ stojí v jedné z nabídek psané v anglickém jazyce, kterou má redakce k dispozici. Je určena pro doručení po Praze, případně po České republice.

Po dohodě si zájemce jen zvolí, kde chce objednávku převzít, platba proběhne buď anonymní kryptoměnou při odeslání drogy v obálce, nebo v hotovosti do několika hodin na místě. Stačí několik zpráv a je hotovo.

Kudláčková dodala, že nákup ve virtuálním prostředí je ze strany zákazníků považován za bezpečnější a levnější. „Často jej například využívají právě studenti pro získání obchodního artiklu s relativně vysokým finančním ziskem. Látky jsou v tomto prostředí obchodovány jak v malých množstvích, která jsou určena koncovým uživatelům, tak v objemech v řádech kilogramů směřujících k další distribuci,“ dodala. Vypovídající statistiku specificky o této oblasti ale policie nevede.

Online nákupem drog se dostáváte do kontaktu s lidmi, o kterých nevíte nic, a můžete se velmi rychle stát obětí
Vojtěch Kozlík, Sanarim

Mobilní aplikace Wickr, přes niž komunikace probíhá, je zcela legální a veřejně dostupná; při své práci ji používají například novináři nebo opoziční aktivisté v zemích s nedemokratickým režimem. Právě neprolomitelná bezpečnost aplikace a její anonymita lákají část obchodníků, kteří ji užívají k nelegální činnosti.

Velká rizika

„Komunikace probíhá v prvním kontaktu po normálních zprávách prostřednictvím Instagramu a následně se přesouvá do šifrovaných aplikací. Zájemce si sežene kontakt, tomu napíše, kdy a za kolik. Tím, že je kontakt dostane na doporučení, získává určitou důvěru v dotyčného dealera,“ řekl pedagog Vojtěch Kozlík z neziskové organizace Sananim, která působí v oblasti drogových závislostí.

Online nakupování drog ale nese svá rizika. „Dostáváte se do kontaktu s lidmi, o kterých nevíte vůbec nic, a můžete se velmi rychle stát obětí. Zájemci jsou často i hodně mladí a různé útoky jsou dramaticky časté,“ upozornil.

„Druhá věc je vydírání a finanční zneužití, i podvrhy s těmito látkami nejsou nic neobvyklého. Při individuální zkušenosti nemá zájemce jak zjistit, zda je droga smíchaná nebo znečistěná, z čehož plynou obrovská zdravotní rizika. Ale to se týká každého shánění drog,“ uvedl pedagog.

Jak vyplývá z nejnovější evropské zprávy o drogách, snazší dostupnost drog souvisí i s jejich množstvím jako takovým. Ukazují to data o zvýšeném počtu hlášených záchytů drog v Evropě v letech 2009 až 2019.

„Počet záchytů kokainu (+27 %), amfetaminu (+40 %) a marihuany (+72 %) se ve sledovaném období zvýšil. Nejvyšší nárůst záchytů byl pozorován u MDMA (+290 %) a metamfetaminu (+182 %). Z trendů množství drog zachycených v Evropě vyplývá, že od roku 2009, a markantněji od poloviny druhého desetiletí 21. století, dochází k nárůstu u všech drog kromě hašiše,“ stojí ve zprávě.

Ze zprávy také vyplývá, že jakékoli poklesy užívání drog, k nimž došlo kvůli omezení volného pohybu osob v souvislosti s pandemií, během pozdějšího uvolňování rychle zmizely. Právě na rizika související s rozšířením online drogového trhu zpráva upozorňuje.

„Prodávající a kupující se přizpůsobují a hojněji využívají služby šifrovaných zpráv, aplikace sociálních sítí, online zdroje a poštovní služby a služby doručování domů. To zvyšuje obavy, že možným dlouhodobým dopadem pandemie bude další digitalizace drogových trhů,“ konstatuje analýza.

Výběr článků

Načítám