Článek
Pomocí dálkového zařízení měl tehdejší zaměstnanec Čepra Pavel Pávek ovlivňovat průtok pohonných hmot ve výdejním zařízení. Tím dosáhl většího odčerpání paliva, než měli zákazníci objednáno a zaplaceno.
Napojeni na něj měli být spoluobžalovaní při neoprávněném odčerpávání pohonných hmot Marcel Forman a Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi. Žeravíkovi také údajně upravovali účetnictví své firmy, aby přebytky nevznikaly.
V pondělí u soudu vypovídal soudní znalec z oboru elektroniky a elektrotechniky Jiří Bernatík. Potvrdil, že sofistikované zařízení skutečně mohlo průtok pohonných hmot ovlivnit.
Na možné krádeže upozornilo policii samo Čepro. V roce 2016 se v Loukově uskutečnila policejní razie.
Harddisk a 17 milionů v hotovosti
Obžalovaní vinu popírají, a to přesto, že například u Pávka objevili policisté při domovní prohlídce harddisk s rozsáhlou dokumentací skladů Čepro. Nechyběly ani dokumenty týkající se silnoproudých a slaboproudých sítí v areálu.
Pávek však uvedl, že tyto dokumenty potřeboval předtím, než začal pracovat ve velínu skladů společnosti. „Dříve jsem při skladu působil jako hasič-elektrikář. V Čepru, kde bylo 300 kilometrů kabelů, to bylo docela důležité. Když bylo někde něco v poruše, musel jsem to spravovat,“ sdělil soudu.
Při domovní prohlídce u něj policie objevila také 17 milionů korun v hotovosti. Pávek uvedl, že peníze získal obchodováním na burze.
Policisté podle ČTK před třemi lety kvůli údajným krádežím zasahovali také ve skladu v Bělčicích na Strakonicku. Oba případy však zřejmě nemají přímou souvislost.