Článek
Informaci serveru iDnes.cz potvrdil ČTK starosta města Robert Stržínek (ANO). V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid. Neznámá látka se v úterý podle starosty do řeky opět nejspíše dostala z vyústění kanálu, který k Bečvě vede z areálu někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.
Jde o výpusť, kudy se podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mohl do řeky dostat i kyanid. „Na místě jsou nyní lidé z vodoprávního úřadu. Mám informaci, že jsou tam také hasiči, kriminálka a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a odebírají vzorky,“ uvedl Stržínek.
Policisté vylili do Bečvy fluorescein. Zjišťují, kudy tekly smrtící kyanidy
Zpráva o zpěněné hladině Bečvy se k němu dostala dnes po poledni. „Vypadá to, že je to podobná situace jako zhruba před měsícem, kdy se na hladině řeky také objevila pěna. Vzorky potom prokázaly ve vodě nadlimitní výskyt niklu,“ řekl starosta.
Nikl není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem.
Informaci o úniku neznámé látky do řeky zveřejnila odpoledne valašskomeziříčská radnice na svých webových stránkách. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 24. listopadu důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu až do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedli zástupci města.
Policie je možná na stopě jedu v Bečvě
Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.