Článek
„Pozorován je přesun členů postsovětských kriminálních struktur a rodinných příslušníků kriminálních autorit, který může vyústit v posílení trvalé přítomnosti ruskojazyčných kriminálních struktur v ČR, a to i v období po případném ukončení válečného konfliktu a návratu většiny válečných uprchlíků na území domovského státu,“ uvedli kriminalisté.
Postsovětské zločinecké organizace se totiž podle nich vyznačují vysokou vzájemnou koordinací a komunikací a mají velkou schopnost prosazovat se v podsvětí.
Zneužívají ochotu lidí pomáhat uprchlíkům
Policisté upozorňují, že i v roce 2023 se budou kriminální živly snažit zneužít ochotu lidí pomáhat uprchlíkům ke svému prospěchu. Budou přesouvat do států EU nejen sebe, ale také majetek. Nejistota s koncem války pak povede k postupnému začlenění mafiánů na nových místech.
„Vzhledem k očekávanému hospodářskému poklesu a pravděpodobnému snížení objemu finanční podpory pro válečné uprchlíky ze strany ČR nelze vyloučit, že by mohlo v roce 2023 začít docházet k vyššímu pracovnímu vykořisťování ukrajinských dělníků skrze pracovní agentury,“ napsali policisté ve výroční zprávě.
NCOZ se dotkla také kybernetické bezpečnosti. Během ukrajinsko-ruské války se podle detektivů vyprofilovaly prorusky smýšlející hackerské skupiny. Ty cílí na mediální instituce, banky a státní instituce. Díky působení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost „neměly útoky v některých případech požadované dopady“.
Centrála však zmínila dlouhodobé podfinancování kybernetické bezpečnosti ve státních institucích. Problém je pak anonymní prostředí internetu a nízká ochota zahraničních policejních orgánů při sdílení informací o možných rizicích.
Návrat k předpandemickým číslům
Po odeznění dopadů koronavirové pandemie se podle NCOZ začala loni kriminalita vracet na obvyklou úroveň.
Soud vydal ke stíhání do tří zemí tzv. vora v zakoně z Gruzie zadrženého v Praze
Centrála loni otevřela 84 nových kauz. Zahájila 67 stíhání, ve kterých obvinila 246 lidí a 34 firem. V 71 případech podala státním zástupcům návrh na obžalobu, a to na 311 lidí a 32 firem. O rok dříve přibylo 76 nových stíhání a 66 návrhů na obžalobu. NCOZ také v loňském roce zajistila majetek v hodnotě kolem 2,82 miliardy korun, předloni to byly zhruba dvě miliardy.
Korupční kauzy v Praze a Brně
Největší loňské případy NCOZ se podle výroční zprávy týkaly korupce, manipulace s veřejnými zakázkami či zneužívání politického postavení k obohacení a machinacím. Ředitel centrály Jiří Mazánek zmínil například kauzu veřejných zakázek pražského dopravního podniku známou pod názvem Dozimetr či případ údajného korupčního jednání při přidělování městských bytů a privatizaci bytových domů v Brně.
Mezi nové fenomény zařadil Mazánek kriminalitu spojenou s životním prostředím. „Příkladem je případ veřejné zakázky na likvidaci styrenových smol, kdy ke zlikvidování nebezpečných materiálů nedošlo a sudy s obsahem styrenu byly neoprávněně uloženy na skládce,“ uvedl. Připomněl tak rozsáhlou kauzu kolem skládky firmy Celio v Litvínově.
V oblasti finanční kriminality pokračuje podle NCOZ nárůst investičních podvodů. Stejně jako v předchozích letech jsou tyto podvody velmi rozsáhlé, mají stovky až tisíce poškozených a policisté při nich zajistí desítky až stovky milionů korun. Množství případů narostlo zejména v období let 2020 až 2022 v důsledku vysoké inflace a také zvýšené motivace lidí zhodnotit své peníze.