Hlavní obsah

Dívka, kterou znásilňoval její otec, musela vypovídat sedmkrát. Nejvyšší soud jí dal šanci na odškodné

2:41
2:41

Poslechněte si tento článek

Brno

Velmi necitlivě přistoupila justice k ženě, kterou opakovaně znásilňoval její otec v době, kdy jí bylo mezi šesti a čtrnácti lety. Před soudem musela vypovídat celkem sedmkrát, což se negativně podepsalo i na jejím psychickém stavu. Soudy jí odmítly přiznat za opakovaně prožívané martyrium při výpovědím odškodné, po zásahu Nejvyššího soudu ale musí nárok posoudit znovu.

Foto: Petr Kozelka, Novinky

Budova Nejvyššího soudu v Brně

Článek

Zvrhlý otec nakonec dostal osm let vězení, jenže cesta k jeho odsouzení byla pro oběť velmi trnitá. Při opakovaných výsleších byl sice otec ve vedlejší místnosti, a nepřišel tak s ženou do kontaktu, i tak se ale musela znovu a znovu vracet ke svým zážitkům.

Znalci u oběti zjistili dlouhodobou traumatizaci. Tu způsobil svým jednáním otec, ale i justice protahováním procesu. Mladá žena kvůli tomu reagovala na stresující události záměrným sebepoškozováním ve formě řezání se, pálení se a intoxikaci léky.

Když se domáhala po státu odškodného právě za opakované výslechy, justice jí vzkázala, že nemá na nic nárok. Proti tomu se ale postavil senát Nejvyššího soudu v čele s Karlem Svobodou.

„Je nutné zvážit, zda byly opakované výslechy žalobkyně nezbytné a zda neohrozily její další traumatizaci. Nejvyšší soud zdůraznil, že je třeba chránit práva obětí trestných činů a zajistit, aby nebyly vystaveny sekundární viktimizaci,“ okomentovala rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Kdyby to udělali pořádně, nemuselo by se opakovat

Chyba soudu přitom mohla spočívat i v tom, že výslechy byly špatně vedeny, proto musela dívka vypovídat znovu a znovu.

„Jestliže taková situace nastala, byl tím porušen příkaz minimalizace zásahu do práv poškozené nezletilé osoby a zároveň je dáno pochybení na straně orgánů činných v trestním řízení, které mají zásadně vyslechnout zvlášť zranitelnou osobu způsobem, aby opakovaný výslech už nebyl potřeba,“ připomněla mluvčí.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu je důležité pro ochranu práv obětí trestných činů a pro zajištění spravedlivého procesu. Ukazuje, že i když jsou opakované výslechy nezbytné k odhalení pachatelů, je třeba je provádět s ohledem na práva a zájmy obětí,“ dodala Tomíčková.

Žádost o odškodné tak musí znovu posoudit Obvodní soud pro Prahu 2.

Výběr článků

Načítám