Článek
„Když mě mlátí páskem, strašně to bolí a sestřička moc pláče. Bojím se každý večer, že se na mě zase rozzlobí, protože jsme nestihli uklidit, a udělá to znova. Utečeme,“ citovala Jirku Magdalena Černá, mluvčí Centra Locika pracující s dětmi ohroženými domácím násilím.
Jirka na rozloučenou napsal, že je nadšený z toho, že mu někdo dospělý věřil
Chlapec se na Centrum obrátil na anonymním chatu, kde mu poradili terapeuti. Sdělil jim, že důvěřuje své tetě ve vedlejší vesnici.
„Podpořili jsme ho v tom, aby se jí svěřil, a naplánovali cestu k ní, aby byla pro děti co nejbezpečnější. Jirka se ozval znovu za pár hodin. Dokázal i se sestrou k tetě sám přijet. Ta jednala velmi rychle a kontaktovala sociální pracovnici. Jirka na rozloučenou napsal, že je nadšený z toho, že mu někdo dospělý věřil,“ vyprávěla Černá.
Domácí násilí: zlehčování i chaotická pomoc
Jirkův případ dopadl šťastně. V Česku se ale podle loňského výzkumu Mladé hlasy organizace UNICEF s domácím násilím setkává každé desáté dítě, hlavně v sociálně slabších rodinách.
I proto již podruhé Centrum Locika pořádalo minulý týden akci Bubnovačka, která má upozornit na děti ohrožené domácím násilím. Ve více než 179 školách, 50 firmách a institucích, jako je Úřad vlády, se po celý týden od desáté do jedenácté dopoledne bubnovalo nejen na hudební nástroje, ale i kyblíky či stoly.
V každé školní třídě, kde akce proběhla, se děti dozvěděly, jak případné problémy řešit. „Podle našich statistik jsou násilím ohroženy zhruba dvě až tři děti v každé třídě. Za posledních sedm let, co Locika existuje, bylo k smrti utýráno 39 dětí. Akce vznikla, abychom nějakým způsobem dali hlas dětem ohroženým násilím v rodině, které nejsou slyšet ani vidět, protože se domácí násilí velmi často odehrává za zavřenými dveřmi,“ konstatovala Černá.
U dětí si vymýšlela nemoci. Neublížila jim, řekla policie a případ odložila
Okolí nesmí být lhostejné
Podle ní má akce i preventivní aspekt, jelikož děti na základních a středních školách, které se do ní zapojily, mají možnost o násilí mluvit a je jim vysvětleno, kde najdou pomoc. Školy totiž v návaznosti na akci pořádají preventivní hodiny, na některých jsou přítomni i policejní preventisté.
Policejní preventisté společně s dětmi podpořili šíření důležité myšlenky, že říci si o pomoc není žádná ostuda
„V každém kraji policejní preventisté zabubnovali společně s dětmi a podpořili šíření důležité myšlenky, že každé dítě má právo na život bez násilí a že říci si o pomoc není žádná ostuda,“ uvedla vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová.
Podle policejních statistik bylo loni z obydlí vykázáno 973 osob podezřelých z domácího násilí. Černá podotkla, že je důležité, aby okolí křik a zvuky násilí neignorovalo a policii ho nahlásilo.
U dětí si vymýšlela nemoci. Neublížila jim, řekla policie a případ odložila
„Nejdůležitější je, aby veřejnost nebyla lhostejná. Je nutné se zeptat dítěte ve vhodné chvíli, jestli je v pořádku, jestli něco nepotřebuje. Dětem chybí, že se nemají komu svěřit a nikdo nezasáhne, i když o tom okolí ví. Děti si z toho pak odnášejí trauma na celý život a jsou to věci, které jsou absolutně nevratné,“ poznamenala Černá.
Dodala, že pro děti ohrožené domácím násilím má Centrum Locika chat na webových stránkách, kde jim mohou pomoci terapeuti. Zároveň je k dispozici i Linka bezpečí či Linka Dětského krizového centra.
Týrané děti v Česku
40 tisíc dětí je ročně v Česku týráno. |
V roce 2021 pracoviště sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) evidovala více než 168 tisíc případů. |
Za posledních sedm let bylo 39 dětí utýráno k smrti, každoročně je jich pět až sedm. |
Za posledních sedm let 700 dětí utrpělo vlivem týrání vážné zdravotní následky. |
Dohromady 304 dívek otěhotnělo v důsledku znásilnění. |
12 500 dětí potřebovalo péči psychologa. |
Jen čtyři procenta oznámených případů týrání dětí skončí u soudu. |