Článek
Krajský soud začal případ řešit loni v únoru jako týrání tří dětí v předškolním věku, v jednom případě s následkem smrti. Chlapeček zemřel v květnu 2022. Následně v červnu byli rodičům ostatní potomci odebráni a předáni do ústavní péče. Rozhodnutím soudu v Semilech už jsou ale opět u své rodiny.
Matka: Péče byla přiměřená
„Mám svoje děti ráda, péče byla přiměřená,“ uvedla po zahájení hlavního líčení obžalovaná matka. Ve středu přítomná nebyla, omluvila se z důvodu nedávného narození dalšího dítěte.
Podle obžaloby trpěly děti podvýživou. Byly zanedbané, neuměly pořádně mluvit. Nejmladší chlapec v roce a dvou měsících vážil pouhých šest kilo, tedy asi jako tříměsíční kojenec. Počátkem května 2022 onemocněl. Měl horečku, průjem a zvracel. Matka s ním odešla na urgentní příjem nemocnice v Jilemnici, lékařka ji ale po poučení, co v případě průjmu dělat, poslala domů. Chlapec do 12 hodin zemřel.
Děti trpěly chronickými bolestmi, které je omezovaly v příjmu potravy.
Zatímco po pitvě poškozeného se hovořilo o infekci v trávicím traktu a syndromu náhlého úmrtí, vše v souvislosti s podvýživou, revizní posudek hovoří jinak. Dítě trpělo akutním onemocněním střevního traktu a selhávaly mu ledviny vinou dehydratace způsobené průjmy.
„Šance na záchranu spočívala zejména v doplnění tekutin, podáním infuzí a zřejmě i převedením na umělou plicní ventilaci. Ovšem jde o odbornou péči, kterou by asi ani na spádovém nemocničním pracovišti nemohli podat. Ani převoz na specializované pracoviště nemusel smrti zabránit,“ uvedl lékař Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství s tím, že v době, kdy matka přišla s dítětem na urgentním příjem do nemocnice, měl být chlapec hospitalizován.
Že se nejednalo o syndrom náhlého úmrtí dítěte, neboť smrt vznikla ze zjevné a vyvíjející se příčiny, souhlasil i druhý ze znalců Antonín Lukeš. Jak poznamenal, ve své praxi se setkal i s dalším podobným úmrtím batolete. Zemřelo, i když podvýživou netrpělo.
Chrup v tristním stavu
„Mám za to, že nebyla prokázána příčinná souvislost mezi úmrtím a péčí jeho rodičů,“ uvedla po výpovědi dvou znalců státní zástupkyně. To však byla z její strany jediná korekce podané obžaloby. Jak totiž upozornila, děti se už narodily jako neprospívající. Ale ne kvůli své genetické výbavě, nýbrž vinou nedostatečné výživy matky během těhotenství, a naopak jejímu nadměrnému kouření.
„Do 4. až 5. měsíce prospívaly. To když byly živeny umělým kojeneckým mlékem. Když mělo dojít k přechodu na pevnou stravu, tedy měly začít dostávat něco jiného než jen tekutinu, v tu chvíli došlo k obrovskému propadu,“ upozornila státní zástupkyně. Stejný scénář se navíc opakoval u všech dětí. Doporučení pediatrů rodiče neakceptovali.
I když děti nebyly týrány fyzicky, o týrání se podle obžaloby jednalo. Například jejich chrup byl v naprosto tristním a zoufalém stavu.
„Podle svědectví lékařky se u jednoho dítěte projevily píštěle, otevřené hnisající rány. U dětí byl patrný absolutní nedostatek zubní hygieny, v ústech měly místo zubů jen kořínky. Běžně má dítě dvacet zubů. Starší holčičce jich museli lékaři 15 vytrhnout, mladšímu chlapci jedenáct. Ty děti trpěly chronickými bolestmi, které je omezovaly v příjmu potravy,“ upozornila žalobkyně na začarovaný kruh. Kvůli podvýživě a nedostatečné péči se dětem zkazil chrup, který jim zase znemožňoval příjem potravy.
„Když byla dívka ve věku 4,5 roku hospitalizována pro neprospívání, ukázalo se, že pevnou potravu ani neumí přijímat. Sestřičky ji musely naučit kousat,“ dodala Žabková.
Poté, co v soudní síni zazněla závěrečná řeč státní zástupkyně, bylo hlavní líčení odročeno na čtvrtek, kdy zazní zbývající závěrečné řeči a bude vynesen rozsudek.