Článek
Mezi obžalovanými jsou současní i dřívější příslušníci policie, podnikatelé či lidé známí z korupční kauzy Stoka, konkrétně bývalý místostarosta radnice Brno-střed Jiří Švachula, kterého brněnský soud loni nepravomocně potrestal za čachry s veřejnými zakázkami.
A dále jeho komplic Saman El-Talabani, který vedle čachrů se zakázkami figuroval i v obřím daňovém úniku.
Na předním místě v propletenci různých vztahů měl podle obžaloby stát bývalý člen Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský.
Obžalovaný expolicista: Jsem oběť pomsty
Podle přesvědčení státního zástupce Miroslava Stokláska využíval Ratajský při svém podnikání v bezpečnostní oblasti kontaktů, které si udělal za dobu služby u policie.
„Nabízel vedle služeb legálních také služby nelegální, které byly zaměřené na neoprávněné získávání neveřejných informací z policejních evidencí a informací z probíhajících trestních řízení včetně informací o případně nařízených odposleších, plánovaných prohlídkách a dalších úkonech trestního řízení a možnosti ovlivnění ve prospěch zájemce,“ prohlásil v obžalobě žalobce.
„Dále nabízel i služby spočívající v tzv. komplexní ochraně zájemců před případně hrozícím trestním řízením,“ dodal.
Neoprávněné vstupy do databáze zastupitelství
Spojkami do policejního prostředí měl být další bývalý člen ÚOOZ Jakub Patloka a člen Národní centrály proti organizovanému zločinu Daniel Medvec.
Podle obžaloby Ratajský využíval k získávání informací toho, že jeho partnerka Tereza Čoupková pracovala na Krajském státním zastupitelství v Brně.
Zakázky u podnikatelů získával dle obžaloby Ratajský ve spolupráci s Václavem Kvíčalou.
Jak si Švachula a El-Talabani kupovali policejní ochranu
„Podle charakteru zakázky úkoloval buď přímo obviněnou Čoupkovou k neoprávněným vstupům do elektronického informačního systému státního zastupitelství Brno a zjištění informací z dokumentů v něm evidovaných, včetně opatření jejich výtisku nebo ofocení či zjištění podstatných informací z nich, nebo úkoloval přímo příslušníky policejních orgánů,“ tvrdil žalobce.
Vedle informací prý obžalovaní poskytovali i ochranu před stíháním, například když zájemce za úplatu spolupracující policisté zavedli do systému jako informátory.
„V důsledku takového opatření v policejních evidencích dosáhli kýženého stavu, že budou vždy v krátké době informováni o všech lustracích provedených ve vztahu k jejich osobám v policejních databázích, a tím jim byla zajištěna komplexní ochrana před plánovanými úkony trestního řízení či před zájmem orgánů činných v trestním řízení,“ popsal státní zástupce.
K soudu se ve středu nedostavilo hned pět obžalovaných včetně Švachuly. Jejich neúčast ale nijak nebránila v zahájení soudního řízení. To začalo více než rok po podání obžaloby a více než pět let od zatýkání podezřelých.
V plánu jsou desítky výslechů
Předsedkyně soudního senátu Dita Řepková původně nechtěla celou věc projednávat v celku a případ rozdělila. Po zásahu Vrchního soudu v Olomouci ale musela případ spojit a popasovat se mimo jiné s problémem, jak dostat desítky obžalovaných a jejich advokátů do jednací síně.
Soudkyně Řepková to nakonec vyřešila tak, že některé obhájce se svými klienty posadila do míst pro veřejnost.
Minimálně do konce tohoto týdne má v plánu soud vyslýchat obžalované, pak přijdou na řadu svědci a další důkazy. Jen svědků navržených státním zastupitelstvím jsou desítky.
Bude mezi nimi i zeť bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) David Rusňák. Vlivný brněnský podnikatel a sponzor hnutí byl původně mezi obžalovanými, státní zastupitelství ale jeho stíhání podmíněně zastavilo.
Vzhledem k rozsahu případu nelze verdikt v nejbližších měsících očekávat.