Hlavní obsah

Dělali křoví. Soud potrestal první viníky v kauze městských zakázek v Pardubicích

Pardubice

Okresní soud v Pardubicích vynesl první verdikty v případu sjednávání výhody při zadávání veřejných zakázek. Stalo se tak takřka po roce od rozsáhlé policejní razie. Zásahové jednotky tehdy zadržely 19 lidí a osm firem včetně bývalého pardubického primátora Martina Charváta. Jeho případ je však stále v šetření.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

U soudu nyní stanuli podnikatelé a jejich firmy, které „dělaly křoví“ ve výběrových řízeních města v roce 2022. Podle spisu je ke spolupráci vyzval tehdejší místopředseda městské organizace Služby města Pardubic Aleš Kopecký.

A to majitele firem Navara a Instal, aby ve výběrovém řízení podali nejvyšší cenu na opravu kancelářských prostor služeb města. Soutěž pak mohla vyhrát firma SBF Pardubice Tomáše Frydrycha, která pak vysoutěžila projekt na nejnižší nabídkovou cenu.

V pátečním veřejném zasedání se jak majitel firmy Pavel Navara i jeho firma prostřednictvím zmocněné advokátky domluvili se státní zástupkyní na uzavření dohody o vině a trestu. Soud jejich dohodu přijal.

Exprimátor Pardubic Charvát je na svobodě

Domácí

Podle rozsudku má Navara jako fyzická osoba zaplatit peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun, stejně jako jeho firma. S požadavkem o zaplacení 770 tisíc korun, které po obviněných požadují Pardubice, bylo statutární město odkázáno k civilnímu řízení.

„Není důvod dohodu o vině a trestu neschválit. Obviněný byl jen málo důležitým ve skutku. Trest je tedy adekvátní a vyšší než to, co z toho obviněný měl,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Matěj Pilát.

Stejným trestem postihl i jeho firmu. Soud bude rozhodovat i o dalších trestech pro podnikatele i firmy. Většina hodlá před soudem uzavřít dohodu o vině a trestu.

„Dohod je celkem patnáct s patnácti obviněnými, kteří v sérii ovlivňování veřejných zakázek, kde je zadavatelem město Pardubice a služby města, hráli povětšinou roli křoví. Tresty jsou obdobné. Řídila jsem se úvahou, že adekvátní je peněžitý trest,“ řekla státní zástupkyně Adéla Rosůlek.

Pro každý subjekt, který se podílel na manipulaci zadávacího řízení, je to podle ní částka ve výši 100 tisíc korun, pokud nebylo prokázáno, že by měli ještě další prospěch. Částka 200 tisíc korun je strop. „Ti, co se podíleli jako hlavní aktéři na více veřejných zakázkách, dohodu neuzavřeli,“ uvedla žalobkyně.

Vyšetřování exprimátora ještě běží

Soud by měl o trestech pro další obviněné rozhodnout v lednu příštího roku. Ti hlavní obvinění, kteří strávili i několik měsíců ve vazební věznici, exprimátor Pardubic Martin Charvát, jeho někdejší náměstkyně Helena Dvořáčková a šéf krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský, si na verdikt soudu ještě nějakou dobu počkají.

„Trestní věci některých obviněných byly vyloučeny ze společného řízení. Vyšetřování stále probíhá, přičemž dobu, po jakou bude ještě pokračovat, nelze v současné době předjímat,“ napsal ČTK okresní státní zástupce Aleš Veselý. Potvrdil ale, že skutek týkající se veřejné zakázky pod názvem „Parkovací dům u MFA“ byl vyloučen ze společného řízení.

V další větvi pak ještě figurují dva bývalí šéfové odboru majetku a investic Jaroslav Hruška a Petr Škoda, kteří skončili mezi obviněnými.

Kauza Pardubice: V ANO končí exprimátor Charvát i šéf fondu rozvoje Drenko

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám