Článek
„Detektivky převažují, je jich tak sedmdesát procent,“ řekla Právu Martina Malá z Univerzitní knihovny Západočeské univerzity v Plzni. „Hodně je také dobrodružných knížek a možná trochu překvapivě se sešlo i docela dost poezie,“ dodala Malá.
Které tituly se v bednách od banánů nakonec dostanou za vysoké zdi věznice – z knihovny je to tam vzdušnou čarou jen půl kilometru – rozhodne tamní kaplan. „To, co zbude, necháme na příště nebo to tady zůstane k volnému rozebrání,“ vysvětlila Malá.
Univerzita pořádá podobné sbírky pravidelně, a to v rámci Mezinárodního dne darování knihy, který připadá právě na Valentýna. Loni zdejší knihovníci zprostředkovali předání knih do domovů pro seniory v Plzni a nedalekých Vejprnicích, před tím beletrie zamířila do plzeňské školy a školky pro děti s vadami zraku nebo řeči a v roce 2017 si sbírku rozebraly nemocnice v západočeské metropoli. „Pokaždé se počty darovaných knih pohybovaly mezi jedním až dvěma tisíci,“ sdělila Miloslava Faitová, ředitelka Univerzitní knihovny.
Žena s infarktem přežila díky vězni
I letos vzešla iniciativa z knihovny, věznice nabídku na obměnu a doplnění svého už poněkud zastaralého knihovního fondu uvítala. „Jednali jsme s vězeňským kaplanem, panem Blažejem Pelánem. Byl velmi vstřícný,“ podotkla Faitová.
Kam půjdou knihy příště? „To zatím vůbec netušíme. Ono totiž není vůbec jednoduché najít příjemce,“ dodala Faitová.