Článek
Na vyšetřování se podílel vyšetřovací tým složený z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v těsné spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci.
V souvislosti s případem je trestně stíháno celkem sedm mužů pro trestný čin účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
V případu bylo původně obviněno osm lidí, ovšem jeden z podezřelých v průběhu vyšetřování zemřel.
Celková škoda činí 6,7 miliardy korun
Trestné činnosti se podle policie organizovaná zločinecká skupina dopouštěla od roku 1998 až do letošního roku na několika místech v Česku.
„Šlo zejména o čištění technického lihu (min. 1,3 miliónu litrů) za účelem jeho použití pro výrobu alkoholických nápojů, které měly být následně prodávány bez přiznání a odvedení spotřební daně,“ uvádí se v oficiální zprávě policie.
Dále se podle policie mělo obchodovat s nezdaněným lihem, kterého mělo být minimálně 21 miliónů litrů. Celková škoda pak činí 6,7 miliardy korun.
Fungovali jako mafie
„Podle závěrů kriminalistů byly mezi obviněnými osobami nastaveny vztahy vzájemné podřízenosti a nadřízenosti se stanovenými funkčními kompetencemi a vymezenou dělbou úkolů, kdy hlavním organizátorem měl být čtyřiačtyřicetiletý muž ze Zlínska,“ stojí dále ve zprávě od policie.
Podle dostupných informací by se mělo jednat o lihového bosse Radka Březinu.
Skupina používala při transportech nákladní vozidla doprovázená osobními auty z důvodu zamezení kontroly od celní správy. K ukrývání lihu požívali mafiáni odlehlé areály a podzemní nádrže.