Článek
Policie o případu v pátek informovala na Twitteru, kde zveřejnila rovněž zmíněný text.
Kdy přesně podezřelý tvrzení zveřejnil, policie neupřesnila. Rovněž nezmínila, na které sociální síti se lež s několika chybami v diakritice i pravopisu objevila, zveřejněný snímek nasvědčuje tomu, že se mohlo jednat o komentář v diskuzi pod příspěvkem na Facebooku. Odpovídalo by tomu i oslovení v úvodu a výzva na závěr.
„Tak kamaráde, v Doksech pobodali dva Ukrajinci dva český kluky. Jeden umřel, našli ho v Mácháči. Ty zm*di ho hodili do jezera. Pro druhého přiletěl vrtulník. Byl v kritickém stavu. Je zakázáno o tom mluvit, hlavně záchranáři a policie mají přísný zákaz. Ty zm*di tady tady hledal vrtulník, ale jestli je chytli, nevím. Stalo se to cca před 20 dny. Rozmazni to. Máš na to páky,“ tvrdil pisatel.
Kriminalisté otisk textu zveřejnili s důrazným varováním, že se jedná o další ze série naprostých lží, které se šíří na internetu.
„Nic takového se samozřejmě nestalo a autorovi či autorce doporučujeme v zájmu ušetření času nás dobrovolně navštívit na služebně českolipské kriminální policie,“ vzkázali policisté.
Podobných případů řešili kriminalisté na různých místech Česka v poslední době několik. Policie přitom varuje pisatele před nerozvážností, za šíření poplašných zpráv hrozí až dvouleté vězení.
Naposledy koncem srpna obvinila policie z šíření poplašné zprávy 34letého muže ze Zábřehu na Šumpersku, který na sítích tvrdil, že se měl Ukrajinec pokusit znásilnit u místní loděnice mladou dívku, což nebyla pravda.
Trestní stíhání kvůli cílené lži publikované ve snaze vyvolat strach v lidech již dříve zahájili rovněž u 36leté ženy, která tvrdila, že ji v Přerově napadli Ukrajinci. Navíc prý měli v plánu zabít Romy.
Další případ byl z Rokycan, kde dva muži šířili nesmysl o tom, že Ukrajinci unášejí malé děti. Zmíněnou dvojici ale policie nakonec neobvinila, policie totiž dospěla k závěru, že i když se nic takového nestalo, nejednalo se o trestný čin šíření poplašné zprávy.
Odložením případu skončilo prověřování údajného napadení ženy v Brně čtveřicí mužů z Ukrajiny. Žena přišla s tvrzením na sociální síti. Podle kriminalistů se neprokázalo, že by k události došlo, policisté ale rovněž neshledali, že by informace byla účelová.
Podle zjištění serveru Manipulátoři měla žena pod různými profily v minulosti šířit také smyšlená napadení od Romů nebo příběh o odebrání dítěte kvůli covidu. I proto si následně profily na Facebooku mazala.