Článek
„Pochod začne v 17:15 hodin v Diezenhoferových sadech v Praze 5. Následně bude pokračovat přes Jiráskův most, Resslovu, Ječnou, I. P. Pavlova, Legerovu až k Národnímu muzeu,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk.
Policie očekává komplikace a radí řidičům, aby se těmto místům vyhnuli. Při předchozích akcích aktivisté částečně zablokovali dopravu.
Podle reportéra Novinek se pochodu účastní asi 50 aktivistů, spolu s nimi je tam také přibližně 10 odpůrců pochodu.
Aktivisté v pozvánce na pochod uvedli, že omezením rychlosti chtějí bezpečnější a tiché ulice, méně aut v centru, méně výfukových zplodin a karcinogenního prachu a bezpečný prostor pro cyklisty a chodce.
Protesty organizuje iniciativa Poslední generace pod názvem 30 pro Prahu. Požaduje po politicích a vedení magistrátu zavedení nejvyšší dovolené rychlosti v Praze 30 km/h.
Aktivisté v Praze znovu bojovali za rychlost 30 km/h. Tentokrát šli ze Štvanice
Tak již učinily Paříž nebo Brusel. Tyto metropole ale mají sice omezenou rychlost, ale také mají okolo sebe vystavěné obchvaty. Okolo Bruselu vede dálniční okruh, na který je napojeno několik dalších dálnic, například směrem na Gent, Antverpy, Lovaň nebo Lille. Paříž má vnitřní i vnější okruh, aby řidiči do centra nemuseli vůbec vjíždět. Praha oproti tomu má jen rozestavěný Pražský okruh, jehož dokončení je v nedohlednu.
Protesty jsou řádně ohlášené na magistrátu. Policie s podobnými akcemi na páteřních komunikacích nesouhlasí. Úřad posoudil, zda oznámení má všechny náležitosti, dodržuje lhůty a nekoliduje s jinou akcí.
„Zákaz kvůli omezení dopravy přichází v úvahu spíše zcela teoreticky za stavu, kdy by shromáždění blokovalo určitou oblast dlouhodobě (dle situace, ale určitě více než několik hodin) a znemožnilo například přístup občanům k jejich bydlišti, do zaměstnání a podobně, případně dlouhodobě znemožnilo zásobování a tyto potřeby by nešlo realizovat jinak, například pěším přístupem,“ uvedl již dříve mluvčí magistrátu Vít Hofman.