Článek
Podle statistik policejního prezidia spáchali cyklisté za první pololetí tohoto roku 1281 nehod, při kterých zemřelo 12 lidí. Za celý rok 2013 zavinili cyklisté 2 397 nehod a zemřelo při nich 25 osob, 296 bylo zraněno a 1 918 bylo zraněno lehce. Nejčastějšími příčinami byl nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti nebo nezvládnutí řízení kola.
Konkrétně při jízdě po chodníku nebo ostrůvku za první pololetí 2014 havarovalo 64 cyklistů, z toho lidé za řídítky zavinili 48 kolizí. „Nikdo při těchto nehodách nezemřel, tři lidé byli zraněni těžce, 44 lehce,“ řekla Novinkám mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Statistiku spáchaných přestupků za první pololetí tohoto roku policejní prezidium zatím nemá.
Pražská městská policie eviduje za první pololetí tohoto roku stoprocentní nárůst počtu přestupků cyklistů. Zatímco v loňském roce řešili strážníci 1001 prohřešků, za které udělili pokuty v hodnotě téměř 20 tisíc korun, letos zaznamenali 2067 hříšníků, kteří zaplatili 41 000.
Za prohřešek domluva
„Naše statistika neeviduje přímo jízdu po chodníku. Tyto přestupky se ale většinou řeší domluvou, případy, kdy je udělena pokuta, musejí být vážnějšího charakteru, třeba ohrožení chodců. Strážník může udělit až dvoutisícovou pokutu, ale to by musela být hrubá nekázeň a vysoká společenská nebezpečnost,“ řekl Novinkám mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.
Stoupající počet cyklistů přistižených na chodníku zaznamenali strážníci v Brně. „Jízdu na chodníku jsme s nimi v letošním prvním pololetí řešili v 72 případech, převážně nižší blokovou pokutou, výjimečně pak domluvou nebo předáním do správního řízení. V loňském roce bylo těchto přestupků za první pololetí 52,“ uvedl jejich mluvčí Michal Simandl.
„Za první pololetí evidujeme celkově 160 případů prohřešků cyklistů proti pravidlům. Chápeme, že se cyklisté v některých případech snaží jízdou po chodníku vyhnout hustému silničnímu provozu a snižují tak svým jednáním míru nebezpečnosti, avšak jejich konání je protiprávní. Správně by měli kolo po chodníku vést,“ vysvětlila mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.
Silniční zákon ve svém paragrafu 53 hovoří jasně: „Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.”
Cyklista nadýchal tři promile
Sankce za jízdu po chodníku už zmínil mluvčí strážníků Jan Čihák. Nutné je doplnit, že ve správním řízení hrozí až 2 500 korun pokuty.
Cyklisté se dopouštějí i jiných přestupků. Jde především o jízdu v jednosměrné ulici v protisměru, jízdu na červenou, bez helmy či předepsaného osvětlení a samozřejmě řízení pod vlivem alkoholu.
Příkladem je i nehoda z minulé neděle z Domažlic. Teprve osmnáctiletý mladík havaroval na kole tak nešťastně, že musel být převezen do nemocnice. Dechová zkouška byla pozitivní, a sice 1,65 promile alkoholu.
Na kontrolu cyklistů se o tomto víkendu zaměřili na Liberecku. Ze 150 kontrolovaných uvízlo v policejní síti 36 z nich, kteří měli především špatně vybavené kolo. Šestnáct cyklistů jelo opilých. Rekordmana chytili na Českolipsku, nadýchal skoro tři promile.
„Těm, kteří měli hodnotu alkoholu při dechové zkoušce do jedné promile, hrozí sankce až 20 000 korun. Zbývající mohou za svůj přestupek ve správní řízení zaplatit 25 000 - 50 000 korun. Nicméně cyklistům nemůže být zadržen řidičský průkaz, tak jak se někteří mylně domnívají,“ vylíčila mluvčí policie Vlasta Suchánková.