Článek
Soudce Jan Špeta konstatoval, že nebylo shromážděno dostatek důkazů. „Tvrdíme, že skutky se staly, ale nenaplnily všechny zákonné znaky žalovaného trestného činu,“ zdůvodnil.
Podle něj roli hrálo i to, že ještě před zahájením trestního stíhání zemřel jeden z hlavních podezřelých - Evžen Horňák. „Podle obžaloby byl právě on hlavním článkem organizované skupiny, která měla trestnou činnost páchat,“ sdělil.
Špeta také uvedl, že výpovědi poškozených byly rozporuplné. Od začátku všichni obžalovaní svou vinu popírali. V případě prokázání viny jim hrozilo osm až patnáct let vězení. Rozsudek není pravomocný.
Podle vyšetřování nalákali Jaroslava Bílá, David Bílý, Gabriela Míková a David Grundmann nejméně sedm osob. Těm následně odebrali doklady i telefony, drželi je v izolaci, nutili pracovat šest dní v týdnu a nechávali jim pouze mrzké kapesné.
Otrokářství a drogy na Ústecku. Policie obvinila deset lidí
Státní zástupce Jakub Kubias řekl, že uvedené skutky spáchali od března 2016 do února 2018 spolu se zemřelým Evženem Horňákem. Čtveřice si vybírala většinou lidi bez zázemí, nezaměstnané bezdomovce nebo drogově závislé.
Jaroslava Bílá a David Bílý podle obžaloby oslovovali poškozené v tuzemsku a nabízeli jim zaměstnání v rychlých občerstveních poblíž anglického Bradfordu. Podávali přitom údajně lživé informace. Jejich komplicové, kteří žili v Anglii, zajistili dopravu a dostali odměnu.
Jak uvádí spis, oběti ubytované v rodinném domě nesměli vycházet bez Horňáka či Míkové. Zakázané měli telefony i komunikaci s ostatními. Pracovali šest dní v týdnu, směny trvaly osm až čtrnáct hodin, přičemž na ně obžalovaní dohlíželi. Za práci dostávali jednou za 14 dní kapesné 20 až 100 liber (600-3000 Kč).
Bílý dříve před soudem vypověděl, že Češi pracovali až 16 hodin v kuse, ale nikdo je k tomu nenutil. „V rodinném domě jsme žili jako normální rodina, nikdo si nikdy nestěžoval. Nikoho nemlátili a nezadržovali doklady. Jídla jsme měli dost,“ podotkl.