Článek
Uher podle televize během zhruba dvouhodinového rozhovoru podnikateli radil, jak se dostat z vazby; navíc mu kódovanou řečí prozradil, kdo mohl stát za prodloužením tehdejší Krejčířovy vazby. U seznamu pracovníků justice uvedl podle televize jen pořadové číslo u příjmení Machala.
Vladimír Machala působil v řadách protikorupční policie, vedl vyšetřování proti europoslanci Vladimíru Železnému, stál v čele zvláštního policejního týmu Mlýn, který byl přímo podřízen tehdejšímu ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. Machala loni nastoupil jako analytik policejní správy v Brně.
Podle ČT dále tehdejší důstojník BIS mluvil s Krejčířem i o údajném podplácení soudce. Radil mu také, jaké dezinformace vypouštět proti lidem z bezpečnostních složek nebo koho lze z řad policistů či státních zástupců podplatit a koho nikoli.
Uhrovu návštěvu u Krejčíře povolil státní zástupce Vladimír Trýzna pod podmínkou, že mu agent sdělí obsah rozhovoru. "Výsledek celého toho jednání v podstatě díky přístupu těch pracovníků potom byl poměrně značně znehodnocen," řekl k tomu ČT žalobce. Podle televize totiž Uher obsah rozhovoru s Krejčířem "nikomu nesdělil".
Uher byl prošetřován inspekcí, z kontrarozvědky nakonec odešel do civilní rozvědky, uvedla televize. Podle bývalého šéfa BIS Jiřího Růžka šlo o "souvislost s ohrožením utajovaných skutečností". Mluvčí BIS Jan Šubrt nechtěl případ komentovat s tím, že kontrarozvědka o podobných případech nesmí informovat.
Uher si prý na rozhovor s Krejčířem nevzpomíná. "Nevím úplně přesně, o čem mluvíte, já skutečně takhle nezapírám," řekl ČT.