Článek
"Strašně bych si přála, ne kvůli sobě, ale kvůli všem dalším případům, které se běžně dějí, abych (u soudu) zvítězila," řekla novinářům Čauševićová. Chce, aby se společnosti ke svým zaměstnancům tímto způsobem nechovaly. U Pražské teplárenské stále pracuje v oddělení vnitřního auditu, u soudu se ale domáhá toho, aby ji vedení společnosti přijalo na místo ředitelky a aby se jí v tisku omluvilo. Žádá i finanční satisfakci milion korun.
Představitelům Pražské teplárenské přitom Čauševićová vytýká třeba to, že s ní po výběrovém řízení vůbec nekomunikovali. "Nikdo jí neřekl, jak dopadla," zdůraznil její právní zástupce Marek Odrobina. Když se Čauševićová s několika odbornými certifikáty a dlouholetou ekonomickou praxí na výsledek konkurzu dotázala, dozvěděla se, že vybrána nebyla.
Uchazeče posuzovala personální agentura, konečné slovo však měli členové představenstva. Ačkoli byla Čauševićová podle žaloby doporučena jako nejvhodnější kandidát, vedení ji prý odmítlo s tím, že kvůli údajně nevyvážené znalosti účetnictví bude vždy na druhém místě. "Ze sta otázek nezodpověděla správně dvě," zdůraznil Odrobina. V novém tendru zvítězil muž
Firma pak podle něj v tichosti vyhlásila nové výběrové řízení, o kterém Čauševićová vůbec nevěděla, a nestihla se tak přihlásit - vyhrál muž. "Byl vybrán kandidát, který má zemědělskou školu a řídil podnik s obratem asi 180 milionů. Já jsem řídila společnost s obratem čtyři miliardy," uvedla Čauševićová. Dodala, že i šéfka představenstva žalované firmy vyjádřila osobní názor, že je diskriminována.
"Na vedoucích pozicích v útvarech generálního ředitele a v obchodním jsou v převážné většině ženy, v technických útvarech muži," reagovala na obvinění právní zástupkyně Pražské teplárenské Marie Janšová. Podle Čauševićové to není pravda, ženy jsou prý pouze ve finančním úseku. "Z obchodních ředitelů není dlouhodobě ani jedna žena. Co se týká obchodního úseku, tak tam není ani jedna žena ve funkci vedoucí odboru," vypočetla.
Janšová chce, aby soud žalobu zamítl. "S žalobkyní nebylo při výběrovém řízení zacházeno odlišně z důvodu pohlaví, tedy diskriminačně," prohlásila. Podle ní z žádných dokumentů nevyplývá, že Čauševićová byla nejlepší. "Z nálezu Ústavního soudu navíc vyplývá, že je právem zaměstnavatele vytvářet svůj pracovní kolektiv," doplnila právnička.
České soudy se diskriminací v práci již zabývaly, dosud však zřejmě ne kvůli pohlaví. Soudci dali například za pravdu romské ženě, kterou kvůli její etnické příslušnosti odmítla zaměstnat královéhradecká firma Akyma v jídelně. Odškodné 50 000 korun a omluvu přiznal soud i další Romce, kterou nechtěl přijmout drogistický koncern Rossmann. U soudu si v minulosti stěžovala i padesátiletá žena, kterou prý nechtěl katastrální úřad zaměstnat kvůli věku. Po neúspěchu v procesu spáchala sebevraždu.