Článek
Případ komentovat nechtěl, vše nechává na posouzení pražskému městskému soudu.
Na lavici obžalovaných usedl také podnikatel Miroslav Provod, podnikatel Jiří Syrovátka a advokát Milan Jungr. Hlavní obžalovaný Vratislav Romanovský se k hlavnímu líčení nedostavil. Nemá o něm žádné zprávy ani jeho advokát. Soudce Petr Novák Romanovskému pohrozil zatykačem a jednání odročil na květen. "Dávám mu týden, aby se soudu ozval," uvedl. Podnikatelům hrozí až dvanáctileté vězení.
Fiktivní smlouvy
Pitr ještě nikdy odsouzen nebyl, Provod dvakrát, tresty již byly zahlazeny. Podle tisku byl v 80. letech odsouzen za hospodářské delikty. Trestná činnost, z níž se nyní oba budou zpovídat před soudem, spadá podle obžaloby do roku 1994. Spolu s Romanovským, Syrovátkou a Jungrem údajně uzavírali fiktivní smlouvy v úmyslu získat neoprávněně odpočet DPH. Stát prostřednictvím finančních úřadů tak údajně společně okradli o více než 58 miliónů korun.
Provod s Pitrem například uzavřeli s Romanovským fiktivní smlouvu na zprostředkování reklamní kampaně na prodej rostlinného oleje, uvádí obžaloba. Romanovský jim poté vystavil fakturu na částku téměř 37 miliónů korun včetně DPH ve výši skoro sedm miliónů. Fakturu pak zahrnuli do účetnictví a nárokovaný odpočet DPH Pitrovi a Provodovi vyplatil finanční úřad. Romanovský přitom údajně nikdy neodvedl příslušnou částku na DPH.
Vinu popírají
Obvinění podle obžaloby vinu popírají. Romanovský tvrdí, že své údajné spolupachatele vůbec nezná. Hájí se také tím, že v době páchání trestných činů pobýval v Austrálii, kde si léčil rakovinu. Soudce dnes uvedl, že si z australské nemocnice vyžádá zprávu o termínech léčby.
Pitr se proti tomu k Romanovskému zná, poznal i předložené smlouvy. Jak se uskutečnila následná spolupráce s Romanovským, ale údajně neví, protože z firmy brzy odešel. Také Provod spolupráci s Romanovským potvrdil. Mělo jít podle něj o dlouhodobější kampaň, Romanovský ale pak zmizel do Austrálie, tak z ní sešlo.
Pitr spolu s dalšími společníky ovládá velkou část potravinářství a stojí v pozadí miliardového uskupení asi třiceti firem. Vlastnická skupina firem, do které patří například Setuza, je nepřehledná. Pitr nevystupuje ve firmách jako majitel. Podle tisku chtěla policie Pitra loni obvinit kvůli způsobu převzetí Setuzy, státní zástupce ale věc vrátil k doplnění.