Článek
Informaci ve středu potvrdil státní zástupce Dušan Ondráček. V polovině loňského černva se skupina nabourala do vysílání České televize a v ranním pořadu na programu ČT2 Panorama odvysílala simulovaný výbuch atomové bomby.
Hrozí jim až tři roky vězení
"V případě prokázání viny hrozí všem obžalovaným až tři roky vězení, hlavní líčení v případu nebylo dosud nařízeno, očekávám to přibližně do měsíce," řekl Ondráček.
Policie obvinila celkem sedm členů skupiny, jeden z nich však pobýval dlouhodobě v zahraničí a státní zástupce proto jeho případ vyloučil do samostatného řízení a obžalobu podá později.
Chtěli jsme upozornit na možnost manipulace, brání se umělci
Skupina Ztohoven tvrdí, že chtěla svým činem poukázat na možnou manipulaci v médiích a její členové se brání tím, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit vysílání veřejnoprávního kanálu. Chtěli prý jen upozornit na sílu médií a jejich možnosti.
Skupina Ztohoven loni v prosinci zvítězila v prvním ročníku nových cen pro mladé umělce, které pod názvem Cena NG 333 poprvé vyhlásila Národní galerie v Praze (NG). Galerie od tvůrců odkoupí za 333 000 korun vítězné dílo nazvané Mediální realita a umístí je do svých sbírek.
Součástí instalace projektu Mediální realita jsou samotné záběry simulovaného atomového výbuchu, dokumentární sekvence ze zapojování přístrojů do televizního vysílání i ukázky z rozhovorů s činiteli veřejnoprávní televize, jež záběry odvysílala.