Článek
Nelegální odpady přitom končily nejenom v České republice, ale také na různých místech v Polsku. Přestože gang se podařilo rozprášit, policie varuje, že podobných skupin je v Polsku zřejmě více a snaží se odpady uložit i v jiných zemích.
Prvních třináct Poláků bylo zadrženo v úterý, další dva ve středu. Hlavou skupiny byl přitom 52letý Polák, který celý dobře organizovaný gang řídil. Souběžně byl na území České republiky zadržen 31letý muž z Opavska, na kterého již soud uvalil vazbu. „Obviněný zajišťoval pronájmy pro polskou skupinu na území Moravskoslezského kraje,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Radim Wita s tím, že muž například kontaktoval realitní kanceláře, hledal vhodné nemovitosti a poskytoval potřebnou logistiku.
„Při domovních prohlídkách se u něj podařilo zajistit jak důkazní materiál k pronájmům ve Starém Městě a v Bohumíně, tak vysokozdvižný vozík, který obviněný půjčoval polským pachatelům k vyložení nákladů na území naší republiky,“ řekl Wita. Muž je podle něj obviněn z nedovoleného nakládání s odpady a z poškození a ohrožení životního prostředí. Hrozí mu až pět let vězení. Zaznamenáno je i několik jeho dalších pokusů o pronájem dalších skladovacích prostor.
Měli falešnou identitu
Hlavou celé skupiny byl Polák, pro kterého ostatní pracovali na různých pozicích. Někteří jednali se zákazníky, jiní vytvářeli falešné smlouvy, další odpad převáželi. Pátrání ztěžovala skutečnost, že pachatelé při uzavírání smluv o pronájmu vystupovali pod smyšlenou identitou.
Největší množství odpadu přitom skončilo ve skladu ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku. Náklady na převoz a likvidaci hradí město Frýdek-Místek, které se pokouší dojednat i finanční spoluúčast Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí. Náklady, které půjdou určitě do milionů korun, pak bude radnice vymáhat po vinících po jejich odsouzení.
„Odborníci zjistili, že jde asi o 16 druhů nebezpečných odpadů,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) s tím, že jde o barvy, laky, rozpouštědla, sorbenty, ale i kyseliny. Odvážení odpadů potrvá minimálně několik měsíců.
Hala ve Starém Městě není jediná, kde byly objeveny nebezpečné odpady z Polska, jejichž majitelé se tímto způsobem snaží těchto látek bezplatně zbavit. Stejní lidé navezli odpady také do objektu v Bohumíně, kde by mělo být asi 150 tisíc litrů. Bohumín zajištění materiálu nechává na majiteli soukromého objektu, kam byl odpad dovezen. Podle vedení města odpad obyvatele neohrožuje.