Článek
„Začátkem týdne jsme varovali před podvodníky, kteří lidem volají, že se dopustili dopravního přestupku a musí zaplatit pokutu. Včera (ve čtvrtek) jsme zadokumentovali další, zcela novou legendu podvodníků. Poškozený muž řešil žádost o dotaci a chtěl si zřídit identitu občana,“ uvedla v pátek mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.
Stejný vzhled stránek
Muž se rozhodl pro nejjednodušší způsob založení identity, tedy přes bankovní identitu s využitím přihlašovacích údajů ke svému bankovnímu účtu. V internetovém prohlížeči se podle svých slov proklikal na stránku www.nic.mujcezcz.com, která vypadala úplně stejně jako oficiální stránky, kde si lze vytvořit identitu občana https://obcan.portal.gov.cz.
„Muž vyplnil formální údaje a poté byl vyzván, aby ověřil svoji totožnost přes bankovní identitu, přihlášením do bankovního účtu. K tomu mělo sloužit okno, formulář, který mu systém nabídl. V přihlašovacím okně vyplnil své ID a heslo. Přihlášení poté potvrdil prostřednictvím mobilního telefonu a považoval vytvoření identity občana za vyřízenou. Bohužel poškozený nereagoval na další bezpečnostní upozornění, které bankovní systém zaslal,“ poznamenala mluvčí Čírtková.
Podvodné weby se v Česku množí jako houby po dešti
Peníze odtekly na víc účtů
Druhý den muž podle policie zjistil, že z jeho účtu odešly bez jeho vědomí tři transakce v celkové výši 300 tisíc korun na podúčet, který zřídil neznámý pachatel. „Současně zjistil, že z jeho účtu byla provedena další transakce ve výši téměř 100 000 korun, která odešla na jiný, neznámým pachatelem zřízený podúčet,“ popsala mluvčí. Po několika dalších transakcích přišel poškozený celkově o 680 tisíc korun.
Podle policie pachatelé uspěli kvůli řetězci chyb. „Zřízení identity občana cestou bankovní identity je ze všech čtyř metod založení identity občana z našeho hlediska nejvíce náchylná pro zneužití pachatelem za pomoci tzv. sociálního inženýrství. Je bezpečná z hlediska informačních technologií, ale snadno lze vmanipulovat vhodnou legendou poškozeného do situace, kdy nemá plnou kontrolu nad úkony, které provádí,“ zdůrazňuje Dana Čírtková.
Uživatelé internetu mají důkladně prověřovat stránky, z nichž citlivé operace provádějí, a hlavně vnímat bezpečnostní upozornění přicházející z banky.