Článek
Výpověď Petra Z. se zdála kriminalistům nevěrohodná, proto přistoupili k dalšímu výslechu s pomocí detektoru lži, který odhalil skutečný průběh nešťastné události.
„Zranění si způsobil sám, pádem přes zábradlí, kdy na tomto zábradlí předváděl gymnastické prvky v osmém patře bytového domu v Břeclavi. Přepadl o patro níže, kde se zachytil, došlo k nárazu na zábradlí a ke vzniku zranění,“ řekl Luděk Blahák, šéf vyšetřovacího týmu. Svědky chlapcova pádu byli dvě dívky a jeden chlapec. O tom, jak se vše seběhlo, řekli jen jedné další osobě.
Blahák dodal, že kdyby se chlapec na zábradlí o patro níže nezachytil, mohl zemřít. Jeho matka je podle něj z vývoje celého případu zdrcená, do poslední chvíle věřila, že jí říká pravdu.
Jak kriminalisté doplnili, o tragédii věděli všichni zúčastnění, nicméně i během opakovaného vyšetřování kriminalistům o skutečném ději lhali. Zatím není jasné, zda může být chlapec stíhán spolu s kamarády za křivé svědectví. Znalecká vyšetření, která prokázala, jak se vše stalo, se uskutečnila ve středu.
Matka: Agrese, o nic jiného nešlo
Incident se stal v neděli 15. dubna mezi dvacátou a jednadvacátou hodinou v sousedství břeclavského Shopping centra. Na chlapce zaútočil podle jeho popisu trojlístek pachatelů pod záminkou, aby jim dal cigaretu. Do tváře prý viděl jednomu z nich, který chtěl cigaretu, a uvedl, že se jednalo o Roma, druzí dva útočili zezadu. Po útoku, při němž si chránil alespoň hlavu, přivolal matku a ta jej odvezla do nemocnice. Lékaři mu museli odejmout poškozenou ledvinu, natržená játra se nakonec zhojila.
”Jim šlo jednoznačně o tu agresi, o násilí, potřebovali někoho zmlátit. Petro měl u sebe víc než tisíc korun, drahou bundu a dost slušný mobil, ale o nic z toho neměli zájem. Jim šlo jen o to najít slabšího,” komentovala tehdy bezprostředně útok matka zmláceného chlapce Oksana Zhyvachivska.
Demonstrace v Břeclavi
Událost vyvolala obrovskou vlnu emocí. V Břeclavi, kde se v minulosti stalo nespočet násilných trestných činů za aktivní účasti místních Romů, se stala rozbuškou. Pro sjednání klidu v ulicích posílila hlídky republiková i městská policie.
Týden po činu se pak stalo město dějištěm demonstrace, do jejíhož organizování se zapojila mládežnická odnož Vandasovy DSSS. Demonstrace byla pro radikály málo úspěšná, lidi Vandas nezaujal a akce se změnila v ostrou debatu asi tří tisíc obyvatel s vedením města.
Břeclavští Romové, proti nimž se zvedla vlna pobouření, od zveřejnění informací o útoku odmítali, že by pachatelem byl někdo z nich, a naznačovali, že za vším je mafie a obchod s drogami. [celá zpráva]
Otázkou zůstává, jak se nyní postaví k případu mnozí z těch, kteří organizovali pomoc zraněnému chlapci, kvůli kterému policie vyslechla stovky svědků a Břeclav zažila téměř policejní manévry.
Michal David bude chtít dar vrátit
Například zpěvák Michal David mu věnoval jako sponzorský dar na doléčení 100 000 korun. Jak ve středu po zveřejnění informace o chlapcově lži uvedl, peníze bude chtít zpět.
"Peníze zpátky chtít budu, protože v tomto případě nejde o to, o co jít mělo. Nenechám si je ale, půjdou určitě na nějakou dobročinnou věc, ještě se musíme s manželkou rozhodnout na co," řekl ČTK David.
"Celé je to smyšlená záležitost, všichni jsme tak trošičku podvedení mladým klukem, který se doma bál říct pravdu. Jsme všichni tak trochu za šašky," dodal.