Článek
Obě záchranné akce se odehrály v neděli po setmění. Chlapec sestupoval z Lysé hory po zledovatělé cestě, na které uklouzl.
„Při pádu se hlavou zaklínil do dřevěné zábrany na kraji stezky. Místo nehody bylo složitě dostupné, dostávali jsme se ke zraněnému poměrně dlouho,” popsal výjezd zasahující člen HS Pavel Masopust.
Skialpinisté se před tragédií chovali v lavinovém žlabu jako na sjezdovce
Chlapce mezitím vysvobodili turisté, kteří šli souhrou okolností kolem, a jeho matka. Záchranáři ale zjistili, že si zřejmě poranil páteř, a jeho stav konzultovali s lidmi z dispečinku záchranné služby, kteří vzhledem k situaci vyslali na místo vrtulník. Letoun pak hocha upevněného ve vakuové matraci transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice.
Nedlouho po záchraně dítěte, když se blížila 23. hodina, oslovili beskydské horské záchranáře jejich kolegové z polské strany hor, kteří pátrali po výletníkovi kolem Velkého Stožku. Muž měl vyrazit do hor s kamarádem, pak ale šel jinou cestou a nakonec si musel zavolat záchranáře, protože nevěděl, kde je.
Na túru do Krušných hor si žena obula sandály, cestou ztratila kamarádku
„Muž tvrdil, že vidí světla nějakého sídla, ale nebylo jasné, na které straně hřebenu. Poláci si vzali na starost hřebeny a jejich stranu pohoří,“ popsal pátrání člen HS Marcel Svoboda.
Nakonec se ukázalo, že se Polák pohyboval na české straně, kde ho záchranáři našli vyčerpaného a silně prochladlého. Odvezli ho pak na hraniční přechod Bukovec, kde si muže převzali jeho krajané.
Na Sněžku vyrážejí rodiny, lyžaři, ale také naháči
Náčelník beskydské HS Radan Jaškovský zdůraznil, že výletník měl zcela nepatřičné oblečení a obutí, když se do oblasti s umrzlým sněhem vydal v polobotkách a džínách, nemluvě o dalším vybavení na cesty do hor.
„Ani jeho bunda mu moc tepla nedodala, takže v případě, že bychom ho nenašli, hrozilo mu silné podchlazení s možná i tragickými následky,“ zmínil náčelník.