Článek
Hasiči vyjeli k hořícímu kolu odpoledne do Schwarzovy ulice. Elektrokolo začalo hořet za jízdy, chlapec z něj stačil seskočit. Pomohl mu projíždějící řidič, který začal hasit hasicím přístrojem.
„Jednotlivé články napájecího bloku se při požáru rozletovaly až do vzdálenosti několika metrů od kola. Hasiči poté hořící bateriový blok uhasili a zkontrolovali termokamerou. Příčinou byla technická závada,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
Důrazně upozornil, že lidé mají nakupovat kola s certifikací. Levné varianty kol nebo domácí výroba kol nejsou bezpečné a hrozí poruchy a požáry.
Jak se chovat při požáru elektrokola a čím je možné hasit
Při požáru, pokud je to možné, odstranit hořlavý materiál z okolí elektrokola (koloběžky), respektive v počáteční fázi rozvoje požáru (např. vývin kouře) přesunout koloběžku na volné venkovní prostranství. Pokud je koloběžka nabíjena a dojde k rozvoji nestandardní situace – okamžitě odpojit koloběžku od zdroje napájení.
Hašení lze provádět vodou či libovolným hasicím přístrojem. Samotné hašení může být komplikované, neboť požár je živen chemickou reakcí probíhající uvnitř akumulátoru. Tento efekt má za následek velkou spotřebu hasební látky a lze konstatovat, že i po zdánlivém uhašení plamenného hoření je akumulátor ještě dlouho zdrojem rizik v podobě vývinu toxických zplodin hoření s rizikem opětovného rozvoje plamenného hoření. Proto doporučujeme vyhýbat se jakémukoli kontaktu s kouřem a raději zavolat hasiče.
Zdroj: HZS Plzeňského kraje