Článek
Zdravotní sestra Lenka Kumarci, která měla povinnost před zašitím rány roušky spočítat, dostala podmíněný trest v délce čtyř měsíců, odložený na jeden rok.
Trestní stíhání další sestřičky Markéty Směšné soud podmíněně zastavil. "Projevila účinnou lítost, poškozené ženě napsala omluvný dopis," odůvodnil soudce podmíněné zastavení stíhání.
Šestašedesátiletá žena se v červnu 2005 v krnovské nemocnici podrobila klasické operaci žlučníku. Po několika týdnech jí ale začala rána vážně hnisat, primář proto nařídil novou operaci, při které lékaři bavlněnou roušku o rozměrech 25x25 centimetrů z těla vyňali.
Romanov již byl odsouzen za smrt pacientky
Romanov se u soudu hájil, že nic nezanedbal. "Vždy říkám personálu za svých 26 let praxe, aby spočítali počet roušek. Nejsem si vědom, že bych to porušil zrovna při operaci paní K," hájil se chirurg. "Kdyby mi dal pokyn, udělám to," řekla zase sestřička Markéta Směšná.
Lékař Vladimír Romanov už v krnovské nemocnici nepracuje, protože byl mezitím pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za smrt pacientky Heleny Klučkové (66). Ta zemřela na infekci po zánětu způsobeném žaludečními vředy v nemocnici v Rýmařově v roce 1997, kde Romanov tehdy působil jako primář chirurgie. Ženě vysadil antibiotika, ačkoliv neměla doléčený zápal plic.
Lékaře pak o sedm let později přijali do nemocnice v Krnově i přesto, že byl v podmínce, nicméně trest ještě nebyl pravomocný. Po definitivním odsouzení Romanov před několika měsíci skončil také v Krnově.