Článek
Sedmatřicetiletý bývalý dobrovolný strážce rezervace při čtvrtečním zahájení procesu odmítl, že by požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022 úmyslně založil. Přiznal se k menším požárům na Děčínsku na jaře 2023.
Soudce Roman Felzmann ale o jeho přiznání viny nerozhodl, neboť obžalovaný působil zmateně. On sám připustil, že se jeho zdravotní stav zhoršil, slyší hlasy a bere silné léky. Ve vazební věznici je téměř rok.
Soudce si proto po čtvrtečním jednání vyžádal lékařskou zprávu vězeňské služby k Lobotkovu stavu. Měla posoudit, zda je schopen chápat trestní řízení a podstatu přiznání viny.
Ze zprávy podle Felzmanna vyplynulo, že obžalovaný bere medikaci v maximálních dávkách. Podle lékařů zřejmě nejde o stabilizované psychické onemocnění. Lékaři se proto nedokázali vyjádřit k tomu, jak široce je Lobotka schopný soudní proces vnímat. Lékaři čerpali z dokumentace, kterou měli k dispozici.
Mozek mám vyhulený, slyším hlasy. Muž u soudu odmítl, že může za požár v Českém Švýcarsku
„Tato zpráva neřeší otázku, pro kterou byla vyžadována. V procesu nelze pokračovat, dokud nebude otázka vyjasněná,“ uvedl Felzmann a odročil hlavní líčení na 27. května.
„Je otázka, jaký smysl by mělo trestní řízení s člověkem, který není schopen rozpoznat jeho smysl nebo význam. Zdravotní stav mého klienta je skutečně na pováženou,“ řekl novinářům obhájce obžalovaného Vít Pavko.
Způsobení požáru v Českém Švýcarsku Lobotka opakovaně odmítal už v minulosti. Podle obžaloby údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedů. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení.
Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha, velmi vysokých teplot a přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů v noci na 24. července 2022 v Hřensku v lokalitě Malinový důl rozdělal oheň. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.
Vzniklý požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Podle státního zastupitelství plameny zničily asi 11 staveb zejména v osadě Mezná. Kvůli požáru se evakuovalo 532 lidí. Státní zástupce připomněl, že náročný zásah trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší.
U likvidace požáru se vystřídalo 6000 hasičů, použili 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici.