Článek
Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce existují v pomoci domnělým pašerákům dvě cesty. První vyplývá z úmluvy o vzájemné pomoci ve věcech trestních. ČR by mohla pomoci při zajišťování listinných důkazů či výslechů svědků tak, aby mohla být posouzena skutková podstata činů s ohledem na nové skutečnosti, které se ukázaly.
Česko chce tureckému soudu pomoci
Druhá varianta tkví v evropské úmluvě o předávání trestního řízení, na jejímž základě by případ mohl být nadále řešen v Česku. "Česká republika je připravena k mimořádné součinnosti při převzetí trestního řízení podle úmluvy mezi ČR a Tureckem z roku 1972," upřesnil tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Podle něj nyní záleží jen na turecké straně, jaké stanovisko k věci zaujme. "Teď lze jen těžko odhadovat, jaká reakce přijde," konstatoval Dimun.
Česká diplomacie již podle ČTK učinila kroky, které po ministerstvu zahraničí žádá resort spravedlnosti. Ministerstvo spravedlnosti požádalo v dopise ministra zahraničí Cyrila Svobodu, aby diplomaté tlumočili tureckým úřadům nabídku pomoci v trestním řízení a také možnost převzetí stíhání.
"To jsme udělali nehledě na dopis," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář s tím, že to je standardní procedura. Novákův senát se o osud Šimberského a Tancoše začal zajímat při projednávání obžaloby na údajný mezinárodní gang obchodníků s drogami. Český soud usiluje o osvobození Čechů, předal proto minulý týden rozsudek přeložený do turečtiny ministerstvu spravedlnosti.
Češi Zdeněk Šimberský (33) a Martin Tancoš (28) byli zadrženi na turecko-řecké hranici v roce 2004. V tajné schránce jejich vozu bylo nalezeno 26 kilogramů směsi s heroinem. Před tureckým soudem se budou zpovídat 19. dubna.