Článek
Od roku 2004 zlákali novodobí otrokáři k práci v České republice větší množství bulharských a ukrajinských dělníků. Slibovali jim práci a velké výdělky. Po příjezdu však smluvené podmínky nedodrželi.
Při fiktivním dluhu nedostávali za práci zaplaceno
"Odebrali jim cestovní pasy, aby nemohli dělníci odjet nebo přestoupit k jiné firmě. Jakmile začali porušovat pravidla stanovená organizátory práce, dostávali pokuty nebo jim vyhrožovali fyzickými tresty," uvedla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.
Za zprostředkování práce, vyřízení dokladů a dopravu si organizátoři účtovali jednorázově 750 amerických dolarů za osobu. Dělníky zaměstnávali v různých firmách s tím, že z vyinkasovaných peněz vypláceli minimum. V případě tzv. fiktivního dluhu (náklady, které údajně měly vzniknout při vyřizování pracovního pobytu v ČR) dělníci zůstávali bez mzdy.
Odrazovali je od kontaktování české policie
"Pokud by se chtěli obrátit a žádat o pomoc na policii, odrazovali je organizátoři, aby to nedělali, jelikož by mohli mít velké problémy se zákonem. Tím je záměrně uváděli do omylu a určitého druhu závislosti," doplnila Kosinová.
V případě uznání viny z obchodu s lidmi a účasti na zločinném spolčení jim hrozí až patnáctiletý pobyt za mřížemi. Kriminalisté při vyšetřování případu úzce spolupracují s ukrajinskou stranou.
ÚOOZ v dubnu loňského roku zavedl speciální tým zaměřující se na boj s nelegální prací a jiných forem vykořisťování.
Otrocká práce ve světě
Případ z České republiky není ojedinělý, nedávno byly odhaleny stovky otrockých pracovníků na severu Číny, kde v cihelnách pracovaly i děti. [celá zpráva] Loni byli osvobozeni Poláci pracující v Itálii. [celá zpráva]