Článek
Devětatřicetiletého Omarova vydaly úřady v ranních hodinách na Letišti Václava Havla v Praze. O vývoji v případu informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Michal Pleskot.
Vyšetřovatelé v USA muže viní z nájemné vraždy, spiknutí za účelem spáchání praní špinavých peněz a další závažné trestné činnosti.
Blažek po rozhodnutí soudu rozhodl o jeho vydání již loni v červenci, podezřelý se ale dál právně bránil.
Gruzínský „vor v zakoně“ se brání vydání do USA
„Proti rozhodnutí ministra spravedlnosti podal prostřednictvím svého právního zástupce stížnost k Ústavnímu soudu, který však podanou stížnost odmítl,“ zmínil mluvčí s tím, že tímto Omarov v Česku vyčerpal všechny právní prostředky, kterými se mohl bránit, takže mohlo dojít k jeho vydání do USA.
Omarova zatkli loni 4. ledna v Praze policisté z Útvaru rychlého nasazení (URNA) na základě mezinárodního zatykače vydaného soudem státu New York.
Nejzávažnějším zločinem, ze kterého je v USA obviněn, je podíl na přípravě nakonec neuskutečněné vraždy americké novinářky íránského původu Masíh Alínežádové. Ta je velkou kritičkou režimu v Íránu a tamních zákonů o povinnosti žen zahalovat si hlavu.
V případu přípravy vraždy novinářky byl Omarov podle obžaloby amerických úřadů spojkou mezi organizátorem vraždy z Íránu a vykonavatelem v USA, který za čin naplánovaný na konec loňského července inkasoval 30 tisíc amerických dolarů a měl ji zastřelit útočnou puškou.
Oběť si ale naštěstí všimla podivného pohybu kolem svého domu v New Yorku a včas zmizela.
Mezi vory v zakoně vlivný kmotr
Původně určeného vraha pak policie zatkla i se zmíněnou puškou při spáchání banálního dopravního přestupku.
Policie již dříve informovala o tom, že Omarova lze označit jako tzv. „vora v zakoně“. Tímto termínem se označují autority v rámci ruskojazyčných mafií. Ve zmíněném případě navíc lze podle kriminalistů hovořit rovněž o muži patřícím mezi vlivné kmotry.