Článek
V Česku by si přitom měl odpykat výjimečný trest 22 let za objednání vraždy jiného arménského podnikatele.
Soghojana přitom arménská policie zadržela ve čtvrtek přímo na ulici údajně právě na základě informací, že ho hledají Češi.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Žádné oficiální informace
Jerevanský soud pak na žádost prokuratury v pátek uvalil na Soghojana, který byl v arménské metropoli zadržen ve čtvrtek, 30denní vydávací vazbu, ačkoli ČR o jeho vydání nepožádala.
Dosavadní problém tkví podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřiny Hrochové v tom, že česká strana doteď neobdržela oficiální informaci od arménského ministerstva spravedlnosti, že byl Soghojan zadržen právě kvůli možnému vydání do ČR.
Navíc tamní úřady zatím Česko nevyzvaly k podání žádosti o vydání odsouzeného k výkonu trestu do Prahy.
Podle informací arménských médií doputovaly dokumenty týkající se zadržení Soghojana z generální prokuratury na tamní ministerstvo spravedlnosti teprve včera.
Server News.am o tom informovala mluvčí prokuratury Kristina Melkonjanová s tím, že tak může „pokračovat patřičný právní proces“.
Právu se v pondělí zmíněné arménské úřady kontaktovat nepodařilo. Zda po uplynutí třicetidenní vazby půjde Soghojan zpět na svobodu, nyní záleží na domluvě obou států či spíše na nepříliš pravděpodobné změně názoru arménské justice.
„Vyžádáme si vyjádření, zdali nadále platí zákaz vydávání arménských občanů do ciziny, jak již dříve tamní náměstek ministra spravedlnosti 5. března české straně avizoval s odkazem na ústavu Arménie a prohlášení Arménie k Evropské úmluvě o vydávání, že vlastní občany nevydává a arménské soudy vydání svých občanů vždy odmítnou,“ upřesnila Hrochová.
Dodala, že podle odpovědi z Arménie zváží česká strana další postup, tedy jestli má vůbec smysl nějakou žádost posílat. Dosavadní stanovisko bylo takové, že nikoli, což by prakticky znamenalo propuštění Soghojana po uplynutí vazební lhůty.
vor v zakoně
Tímto titulem se označuje hlava zločineckého gangu, tzv. zloděj ze zákona. Zákonem se v tomto případě myslí speciální norma vytvořená zločinci.
Tento člověk je většinou zkušený „mafián", který řídí podsvětí. Podle „zakona“ nesmí být ženatý, mít děti, nesmí být nikde zaměstnán, žije pouze z peněz získaných zločinem. Pojem pochází z ruštiny, na území bývalého SSSR také těchto vorů v zakoně působí nejvíce.
Kromě vedení organizace má leckdy za úkol urovnávat spory mezi zločineckými gangy, případně pomáhat jejich členům a také vychovávat nástupce.