Článek
Bradáčová informovala, že zastupitelství dozoruje vyšetřování podezření ze zločinu použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje.
„Cílem řízení je zajistit důkazy o válečných zločinech prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky,“ konstatovala Bradáčová.
Podle ní policisté prověřují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války. Ty mají být v rozporu také s Haagskými a Ženevskými úmluvami.
Odkázala na zásadu univerzality, podle které se podle zákona České republiky posuzuje trestnost některých zločinů i tehdy, spáchá-li je v cizině cizí státní příslušník nebo osoba bez státní příslušnosti, která nemá na území České republiky povolen trvalý pobyt.
„Vrchní státní zastupitelství koná v součinnosti s Agenturou Evropské Unie pro justiční spolupráci v trestních věcech – Eurojustem, který koordinuje předávání informací o trestních řízeních v jednotlivých zemích (Litvě, Estonsku, Polsku, Slovensku a SRN),“ uvedla Bradáčová.
Novinky již ve čtvrtek informovaly, že Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje válečné zločiny v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.
„V obecné rovině mohu pouze sdělit, že náš útvar se zabývá prověřováním válečných zločinů na Ukrajině,“ odpověděl tehdy na dotaz Novinek mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.