Hlavní obsah

Češi nakupovali ve velkém drogy na darknetu, vyhmátl je Europol

Karviná

Organizovanou skupinu výrobců a prodejců drog z Karvinska zadrželi v lednu celníci. Viní je z toho, že si drogy nakupovali na darknetu. Navíc provozovali dvě pěstírny marihuany. Případ dále vyšetřuje policie.

Zadržení podezřelých Video: Celní správa

Článek

Celníky na podezřelé transakce na darknetu upozornil Europol již v roce 2019. Během vyšetřování pak vyšlo najevo, že skupina na darknetu nakupovala drogy a anabolika již od roku 2015. Zboží si pak nechala posílat do ČR.

Skupina byla zadržena v polovině ledna. „Při domovních prohlídkách objevili celníci kokain, marihuanu, hašiš, metamfetamin, tablety extáze, MDMA, LSD, anabolické steroidy a jiné látky s hormonálním účinkem,“ uvedla mluvčí celníků Martina Kaňková.

Foto: Celní správa

Odhalená pěstírna

Zajištěna byla dvě auta v hodnotě půl milionu korun a virtuální měna Ethereum v hodnotě 750 000 Kč.

Gang se však podle celníků zabýval také pěstováním marihuany. Našly se dvě pěstírny rostlin s vysokým obsahem THC. Organizátor veškeré vydělané peníze převáděl do virtuální měny Bitcoin a Ethereum. Byla u něj nalezena hardwarová peněženka na virtuální měny a mobilní telefon s nainstalovanou softwarovou peněženkou.

Policie všech sedm členů již obvinila a případ dále vyšetřuje.

Foto: Celní správa

Nalezené zakázané látky

Jak funguje darknet

Darknet původně vznikl s ušlechtilou myšlenkou, mělo jít o prostor na internetu bez regulací a státního dohledu. Nejprve tedy sloužil především jako anonymní digitální prostor v zemích, kde panuje na sítích tvrdá cenzura, a k těmto účelům slouží i nyní.

Postupně však darknet začal přitahovat zločince, kteří pod rouškou anonymity mohli prodávat prakticky jakékoli zboží bez omezení – na internetovém černém trhu tak není problém sehnat drogy, zbraně, léky, padělané dokumenty, škodlivý software či odcizené osobní údaje běžných uživatelů.

K darknetu se lidé mohou připojit prostřednictvím speciálních internetových prohlížečů, jež jsou schopny pracovat přes šifrované sítě a nabízejí konfiguraci komunikačních protokolů a portů.

Jako platidlo zde slouží virtuální mince, nejčastěji bitcoiny, ethereum či monero, díky kterým jsou kupující a prodávající prakticky nevystopovatelní. Ochránci zákona tedy mají jen velmi omezené možnosti, jak obchodování na černém internetovém trhu zarazit.

Související témata:

Výběr článků

Načítám