Článek
Kontrolu provedli plzeňští celníci minulý týden, o jejím výsledku informovali ve čtvrtek odpoledne. „Ve skladových prostorách jsme nalezli dvě skleněné čiré lahve s neznámou tekutinou tmavě hnědé barvy zapáchající po lihu,“ uvedla jejich mluvčí Marcela Kašparová.
Doplnila, že chyběla jakákoliv etiketa, označení či kontrolní páska. Jedna lahev mimo jiné obsahovala mořské koníky. „Chrání je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin,“ upozornila Kašparová.

V lahvi našli celníci naložené mořské koníky.
Podle zjištění Novinek obchodníci působící v Rokycanech používali mořské koníky jako lék.
Léčba impotence či plešatění
Případ už si převzala Česká inspekce životního prostředí. Její mluvčí Miriam Loužecká potvrdila, že sušení mořští koníci nebo alkohol z naložených koníků se skutečně využívá k léčbě impotence, plešatění, stařecké demence, potíží s dýchacím a vylučovacím aparátem.
Tyto ohrožené druhy živočichů exportuje nejméně 22 zemí, zejména Indie, Filipíny, Thajsko a Vietnam. Ročně se pro potřeby tradiční asijské medicíny uloví kolem dvaceti až pětadvaceti milionů kusů. „Z nich se vyrábí téměř sto ‚léků‘ v celkovém objemu zhruba pět set tun. Prokázání jejich léčebných vlastností je ovšem přinejmenším sporné,“ podotkla Loužecká.
Viníkům hrozí pokuta až ve výši 1,5 milionu korun. Záleží na závažnosti přestupku.

Celníci objevili v prodejně také neoznačené či špatně označené tabákové výrobky.
V rokycanských potravinách našli celníci ještě 177 kusů neoznačených či špatně označených tabákových výrobků.