Článek
„Je mi záhadou, kde mohla být schovaná, protože je to sídliště a běhá tam spousta psů a dětí,“ přemýšlí jedna z žen, která v lokalitě bydlí.
Podle Petra Orla, vedoucího bartošovické záchranné stanice, byla past umístěna někde v ulici Jiřího Herolda. Právě tam našli náhodní lidé zraněného ptáka a dovezli jej k ochráncům přírody z Novojičínska.
„Ta past už hodně pamatuje, ale nechápu, že ji někdo nainstaloval na sídlišti. Nám dovezli tu poštolku i s tím železem,“ potvrzuje Orel s tím, že dravec má rozdrcenou levou nohu. „Hned jsme ji operovali, uvidíme. Možná ta noha bude funkční,“ nastiňuje.
Železná past rozdrtila poštolce holenní kost, což je podle ochranáře velmi vážné traumatické zranění. „Nemusely by být poškozené vazy a nervové systémy. Uvidíme, je to otázka několika týdnů,“ říká a dodává, že pták měl ještě štěstí, protože past na jednom místě ne zcela doléhala.
Ačkoli je používání čelisťových železných pastí v tuzemsku léta zakázané, na internetu se stále dají pořídit. „Její použití v otevřeném terénu jsme už dlouho nezaznamenali,“ poukazuje Orel a pokračuje: „Víme, že to lidi používají třeba ve stájích nebo uzavřených hospodářských objektech.“
Orel má za to, že past nemusela být nastražena na poštolku. „Ale musela tam být návnada, protože jinak by se poštolka nenachytala. Muselo to být cílené,“ ujišťuje.
Současně připomíná, že pokud se do takové pasti chytí jakékoliv zvíře, většinou se dlouze trápí. „Musíme si uvědomit, že do těchto nástrah se může chytit i malé dítě. Je smutné, kolik krutosti a bezcitnosti je stále okolo nás,“ poznamenává vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.
Policie případ zatím nevyšetřuje. Podle její mluvčí Evy Michalíkové totiž nikdo v souvislosti se zraněnou poštolkou ani nastražením pasti na sídlišti nepodal žádné oznámení.