Hlavní obsah

Celé je to pohádka, hájí se u soudu muž obžalovaný ze zapálení Českého Švýcarska

V Ústí nad Labem pokračuje soud se sedmatřicetiletým Jiřím Lobotkou, obžalovaným ze založení velkého požáru v Národním parku České Švýcarsko v červenci roku 2022. Soud ve středu coby svědky vyslechl ústecké krajské kriminalisty, kteří se na vyšetřování případu podíleli.

České Švýcarsko jsem nezapálil, zopakoval u soudu obžalovaný z velkého požáruVideo: Michael Polák, Novinky

Článek

Jiřímu Lobotkovi hrozí za obecné ohrožení a poškození cizí věci až 15 let vězení. Středeční výpovědi policistů ovšem naznačily, že obžaloba proti Lobotkovi vychází především z jednoho zásadního důkazu, jeho vlastního přiznání.

„Viděl jsem ho poprvé v léčebně. A hned na tomto prvotním výslechu se nám přiznal. Sám nám nabízel součinnost, že nám ukáže místo, kde požár založil, že se těší na to, jak nám to ukáže,“ popsal ve středu u soudu ústecký kriminalista Michal Polák okolnosti Lobotkova přiznání, které se odehrálo v kulisách léčebny v Horních Beřkovicích.

Foto: Michael Polák, Novinky

Eskorta přivádí Jiřího Lobotku do jednací síně Krajského soudu v Ústí nad Labem (středa 23. října 2024).

Přiznání měl Lobotka ještě zopakovat při sdělení obvinění, později už ale trval na tom, že s velkým požárem nemá nic společného.

„Celé je to pohádka, to rozhodně neplatí,“ uvedl při výslechu už po sdělení obvinění. Minulý týden u soudu řekl, že se doznává jen k založení menších požárů na Děčínsku, k nimž došlo v dubnu 2022, tedy více než osm měsíců po neštěstí v Českém Švýcarsku.

Dalším důkazem proti Lobotkovi - jak vyplynulo z výpovědí kriminalistů - je také místní znalost. Coby bývalý dobrovolný strážce přírody Lobotka České Švýcarsko velmi dobře znal a konkrétně lokalita kolem Malinového dolu, kde požár vznikl, měla být dokonce přímo jeho rajonem.

Budeš slavná. Řekl jsem, že jsem podpálil České Švýcarsko, volal matce muž. Nevěří, že to udělal

Domácí

Z výslechu policejních operativců dále vyplynulo, že na místo činu měl Lobotka dojít pěšky ze svého domova v Rumburku. Musel by tak absolvovat 34 kilometrů uprostřed noci a s plným batohem, protože podle obžaloby si měl na místo donést čtyři litrové lahve lihu.

„Z devadesáti procent tvoří trasu lesní cesty,“ zhodnotil u soudu kriminalista Polák, když ho obhájce obžalovaného vyzval, aby trasu, kterou měl Lobotka urazit na místo činu, popsal.

„Pěšky bysme to neušli“

Kriminalisté trasu prověřovali. Chtěli vědět, jestli jednotlivé části na sebe navazují tak, jak je popsal Lobotka, a hlavně jestli to vůbec mohl časově stihnout. „Všichni strážci přírody byli v chůzi velmi zdatní a u pana Lobotky byla tato zdatnost extrémní,“ uvedl u soudu Michal Mrkvička, další z týmu kriminalistů, kteří se na vyšetřování požáru podíleli.

„Pěšky bysme to asi neušli,“ ulétlo u soudu kriminalistovi. Z jeho výpovědi navíc mezi řádky vyplynulo, že policisté trasu zjevně neprojížděli úplně celou, neboť Mrkvička v jiné souvislosti uvedl, že na místě činu, v Malinovém dole, vůbec nebyl.

Ustanovili jsme čtyři skupiny osob, které měly v době založení požáru na území národního parku nocovat.
Michal Polák, ústecký krajský kriminalista

Kriminalisté se také pokoušeli najít důkazy o tom, že si Lobotka před požárem skutečně líh zakoupil. „Tato prověrka byla ale s negativním výsledkem a nevyšla ani prověrka jeho platební karty,“ připustil Michal Polák.

Kriminalisté ve středu také popsali, že už na začátku vyšetřování díky poznatkům z kamerových záznamů, z prověrek v hotelích nebo na parkovištích ustanovili čtyři skupiny osob, které měly v době založení požáru na území národního parku nocovat. „Porovnali jsme pohyb mobilních telefonů a ukázalo se ale, že žádná nebyla v blízkosti místa požáru. Nejbližší skupina byla asi 1,5 kilometru daleko,“ řekl u soudu policista Polák.

Požár v Českém Švýcarsku

- vypukl v noci ze soboty 23. na 24. července 2022 během velké vlny veder

- postupně zasáhl více než 1100 ha plochy národního parku

- na likvidaci požáru se v jednu chvíli podílelo devět vrtulníků, pět letadel a dohromady asi 700 osob

- rozšířil se i na německou stranu do oblasti Saského Švýcarska

- na české straně byl uhašen v pátek 12. srpna

- i na místech, kde oheň nejvíce řádil, už dnes rostou nové stromy. Vyrůstají na zbytcích svých zpopelněných předchůdců, jsou posilněné přirozeným hnojivem - popelem

Prověrka pohybu mobilních telefonů sehrála svou roli ještě jednou, na jaře 2022, když se na scéně objevil obžalovaný Lobotka. Ukázalo se ale, že jeho mobilní telefon se v oblasti kolem místa činu vůbec nepohyboval. „Na buňkách jeho mobilní telefon nebyl, ale obžalovaný to u prvního výslechu spontánně vysvětloval tím, že z mobilu vytáhl SIM kartu nebo baterku a nechal ho doma,“ vysvětlil také Michal Polák.

Soud bude pokračovat ve čtvrtek výpověďmi znalců.

Les v Českém Švýcarsku se po požáru rychle obnovuje, dominuje bříza

Domácí

Výběr článků

Načítám