Článek
Případ poslal k soudu koncem září žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze s tím, že se Vavera, Vrbovská a také bývalá náměstkyně na vnitru Monika Pálková a někdejší šéf ústavu letectví ČVUT Stanislav Szabo dopustili jako členové organizované skupiny zločinů zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
Vrbovskou viní z toho, že trestnou činnost „zosnovala a řídila ostatní“ jako hlavní organizátorka a koordinátorka společného postupu skupiny. Tento případ týkající se zakázky za takřka 38,8 milionu korun je jednou z větví rozsáhlé korupční kauzy kolem nemocničních zakázek, v níž je Vrbovská jednou z hlavních aktérek.
Kvůli obžalobě v této věci musel dlouholetý člen HZS Vavera skončit po šesti letech ve funkci náměstka hasičů, z které ho generální ředitel Vladimír Vlček odvolal k letošnímu 30. září.
Náměstek hasičů Vavera končí ve funkci. Byl obžalován v případu zmanipulované zakázky
„Představa, že bych za (právnickou) fakultu, potažmo za HZS dojednal a vyjednal nějakou zakázku, mi přijde scestná. Nedokážu si představit, že bych měl takovou moc někoho přesvědčit k nějaké zakázce,“ popřel ve čtvrtek Vavera tvrzení obžaloby, že právě on byl jedním z těch, kdo projekt vymyslel, prosadil a zmanipuloval ve prospěch konkrétních uchazečů.
Zároveň skrze svého obhájce Radka Šmerdu uvedl, že se necítí být vinen, nemá zájem uzavřít dohodu o vině a trestu, nechce prohlásit svoji vinu, nesouhlasí s popisem skutku uvedeným v obžalobě a ani s navrženým trestem. Do případu se prý dostal jen díky odposlechům nasazeným na zcela jiné lidi, především na aktéry nemocniční kauzy kolem Vrbovské či bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.
Pedagog z Pardubic se přiznal a přijal trest
Zakázku na simulaci zásahů u leteckých nehod si objednali právě hasiči spadající pod vnitro v roce 2016 a smlouva o její realizaci byla podepsána o rok později. Projekt pro HZS se týkal vytvoření metodiky výcviku hasičů a návrhu multifunkčního simulátoru (trenažeru) pro jejich zasahování u leteckých nehod.
V případu figuroval ještě další obviněný, vysokoškolský pedagog z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice Vladimír Němec. Ten se ale už na jaře dohodl se žalobcem na vině a trestu, kterou koncem května pravomocně schválil pražský městský soud.
Tři miliony za korupci. Pedagog z Pardubic se dohodl na trestu
Němec se přiznal k účelové manipulaci zmíněného tendru vnitra, a především pak ke korupci, za což dostal 31. května peněžitý trest ve výši tři miliony korun.
Pedagog v květnu před soudem popsal průběh manipulace s touto zakázkou i osoby, které se na tom jako „členové organizované skupiny“ podílely tak, aby tendr v roce 2017 vyhrály a peníze získaly tři různé vysoké školy, které se kvůli tomu společně do výběrového řízení přihlásily: Němcova Univerzita Pardubice, Vaverova Západočeská univerzita v Plzni a Technická univerzita v Košicích, kde působil nyní obžalovaný dopravní expert Szabo.
Odsouzený: Úplatek pro Vrbovskou 300 tisíc
Právě Szabo měl za to podle obžaloby původně zaplatit úplatek bývalé ředitelce Bulovky Vrbovské, která zakázku i díky známosti s náměstkyní vnitra Pálkovou údajně prosadila.
„Protože Vrbovská požadovala za svou roli při prosazení a zadání veřejné zakázky finanční odměnu a Szabo, s nímž na tom byla domluvena, se k plnění této dohody neměl, předal jí na konci října 2017 částku 300 tisíc korun ze svých prostředků Němec, neboť mu pohrozila, že pokud slíbené peníze nedostane, zařídí, že bude veřejná zakázka zrušena,“ píše se v Němcově dohodě o vině a trestu, kterou v květnu schválil soud. Sám Němec se k této korupci u jednání přiznal.
On a zbylí čtyři obvinění se podle obžaloby domluvili v roce 2016 na tom, že „společně vymyslí projekt související s činností HZS, který Vavera a Pálková z titulu svých funkcí prosadí jako předmět zakázky poptávané ministerstvem vnitra, přičemž společně nastaví parametry zakázky tak, aby vyhovovaly požadavkům jimi preferovaných institucí“, tedy tří zmíněných univerzit.
Celou skupinu usvědčují podle obžaloby jak přiznání a výpověď pedagoga Němce, tak rozsáhlé odposlechy nasazené v kauze Bulovka. Z nich prý vyplývá, že se na manipulaci se zakázkou domlouvali.
Vrbovská i Pálková ve čtvrtek odmítly vypovídat a přes obhájce pouze vzkázaly, že se cítí nevinné a odmítají jak obžalobu, tak navrhované tresty. Dopravní expert Szabo přečetl pouze prohlášení, v němž konstatoval prakticky to samé co ostatní.
„Obžalobu považuji za účelově postavenou a vykonstruovanou, a to na základě výpovědí nevěrohodných svědků, kteří pod příslibem nižších trestů vypovídali jako spolupracující obvinění nepravdivě. Samotné obvinění považuji za účelové, stejně tak svědectví bývalého kolegy a nyní už pravomocně odsouzeného Němce,“ řekl soudu Szabo.
Nikdy prý spolu s Němcem nepožádal Vrbovskou, aby využila svých kontaktů na ministerstvu vnitra a zařídila tam u Pálkové nějakou veřejnou zakázku. V podobném duchu hovořil i Vavera, který odmítl, že by se jakkoli zajímal anebo přímo řešil zadání samotné zakázky. Na dotaz soudu pouze připustil, že se o ní s Vrbovskou v telefonátech bavili. Nedokázal však vysvětlit, proč právě s ředitelkou nemocnice Bulovka řešil zakázku vnitra, potažmo hasičů. Na řadu otázek předsedy soudního senátu Radka Maříka reagoval slovy, že už si po osmi letech od vzniku zakázky nevzpomíná.