Článek
Exdetektiv brněnské pobočky ÚOOZ doufal, že jej Česku nevydá slovenská justice. Ta měla podle evropského práva paradoxně rozhodující slovo k udělení souhlasu k vedení trestního stíhání proti němu.
Slovenští policisté totiž detektiva, jenž se v minulosti před spravedlností ukrýval v Bratislavě, v roce 2011 zadrželi a poté vydali do Česka na základě evropského zatýkacího rozkazu za daňovou trestnou činnost a fiktivní obchodování s kovy na Zlínsku.
Komplikace s vydáním však nastaly v okamžiku, kdy vůči Hanákovi Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila další trestní řízení kvůli přijetí úplatku a zneužití pravomoci.
GIBS může pokračovat
S tím musela slovenská justice souhlasit z důvodu, že nové obvinění se vztahuje k činům spáchaným k době před jeho zadržením na Slovensku, přesněji k roku 2007.
Před několika týdny dal souhlas k trestnímu stíhání Krajský soud v Bratislavě, po odvolání Hanáka rozhodnutí pravomocně potvrdil i Nejvyšší soud Slovenské republiky.
GIBS tak může po více než třech měsících průtahů pokračovat v trestním řízení.
„Při uplatnění tzv. zásady speciality nebylo možné nadále vést trestní stíhání vůči němu bez souhlasu státu, který jej k nám vydal,“ vysvětlil krajský státní zástupce Roman Kafka.
Státní zástupce zároveň přiznal, že pokud by slovenská justice souhlas neudělila, nemohl by být Hanák v Česku trestně stíhán a jeho případ by musel státní zástupce zastavit.
GIBS bude Hanáka pravděpodobně vyšetřovat na svobodě, jeho možného zmizení se neobává. „Zatím nemáme nové vazební důvody, byl ve vazbě do loňského roku v daňové trestní věci v Praze a byl propuštěn na základě peněžité záruky,“ dodal Kafka.
Hanák obchodoval s trestními spisy
Hanák se v roce 2007 společně s bývalou vyšetřovatelkou jihomoravské policie Hanou Čoukovou spojil s podsvětím a předával mu závažné informace či dokonce kopie trestních spisů.
Podle mluvčí GIBS Radky Sandorové si tak vysoce postavený policista přišel prodejem citlivých informací a dokumentů z probíhajících kauz na nejméně 2,235 miliónu korun.
Ze zneužití pravomoci inspekce obvinila i Čoukovou. Ta pracovala na hospodářské kriminálce v Uherském Hradišti a později ve Zlíně. Hanákovi hrozí až 12 let vězení, Čoukové o 7 let méně.
Spolu s nimi jsou kvůli nabízení úplatku obviněni dva podnikatelé, kteří s inspekcí na odhalení nezákonné činnosti policistů podle Sandorové spolupracují. Těm hrozí maximálně pět let za mřížemi. Oba podnikatelé prý byli v minulosti podezřelí z rozsáhlé hospodářské trestné činnosti.
„Policisté jim poskytovali úplný servis. Od lustrací telefonních čísel přes varování před odposlechy a prohlídkami až po prodej okopírovaných spisových materiálů,“ prozradil zdroj Práva. Za jednu kopii spisu prý Hanák požadoval po podnikatelích až sedm miliónů korun.
Ti mu ve skutečnosti vydali pouze zálohu ve výši sedmi set tisíc. Hanák nabízel spisy a další materiál z hospodářské kriminálky nejméně v pěti případech.