Článek
Šlégrová stanula před soudem za svůj projev ze 17. listopadu 2010, který pronesla na shromáždění v litvínovském Janově. Její řeč byla soudním znalcem vyhodnocena jako propagace nacismu a antisemitismu.
"Domníváme se, že další znalecký posudek je nadbytečný, navíc zbytečně prodlužuje a prodražuje soudní řízení," řekl Právu advokát obžalované Petr Kočí.
Svou klientku hájil argumentem, že národní socialismus není jen nacismus, ale národními socialisty byli také prezident Edvard Beneš nebo Milada Horáková. V dnešní době se podle něj k národnímu socialismu hlásí strana Národní socialisté - Levice 21. století. Podle státní zástupkyně Šlégrová ale jednoznačně podporuje myšlenky rasové nenávisti.
Obhajoba předložila posudek jiného soudního znalce, který v projevu žádné rasistické či antisemitské poznámky nenašel. Státní zástupkyně proto požádala o další, třetí znalecký posudek. Advokát Šlégrové ale chtěl, aby nejprve oba znalci podali ke svým posudkům vysvětlení. "Vzhledem k situaci, která tady proběhla kolem doktora Mazla, jsem pro revizní znalecký posudek," odmítla jeho požadavek soudkyně.
Soudního znalce označili za podjatého Žida
Kočí se před časem postaral o rozruch, když soudního znalce Michala Mazela, který na údajně závadový projev Šlégrové vypracoval posudek, nařkl z podjatosti.
Jeho klientka údajně nabyla přesvědčení, že je znalec Žid a nemůže tedy nestranně posuzovat projednávaný případ. "Toto příjmení, často se vyskytující rovněž ve variantní podobě Maazel, pochází z hebrejského Moše, to znamená Mojžíš," vysvětlila tehdy své tvrzení o údajném Mazelově původu. Soudkyně Bohumila Huňáčková však námitku smetla ze stolu. V jiném případu zpochybnil Kočí odměny, které Mazel za znaleckou práci dostával. Také tuto stížnost soud zamítl. Mazel na základě těchto obvinění ohlásil konec své praxe v roli soudního znalce.
Členka DSSS a místopředsedkyně Dělnické mládeže Šlégrová se před soudem zpovídá z veřejného projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Podle obžaloby na pietní demonstraci propagovala ideologii národního socialismu. Mazel našel v jejím projevu prvky antisemitismu a neonacismu.
Vinu Šlégrové podporuje obžaloba policejním videozáznamem z Janova. Obžalovaná se v něm hlásí k národnímu socialismu, kritizuje zatýkání svých kolegů a předpovídá budoucí vítězství národních socialistů a potrestání současných stran za jejich "špinavé činy".
Šlégrová na sebe poprvé významně upozornila jako členka takzvaných Ochranných sborů Dělnické strany. V říjnu 2008 spolu s kolegy vyprovokovali v problémovém sídlišti Janov konflikt. O měsíc později vyvrcholilo napětí krvavým střetem s policií.