Článek
„Vidíme zadní světla, krátká rychlá brzda. Najednou se auto před námi převrátí a propadne,“ popisuje inkriminovaný večer Petr Mrázek. Den po povodních se po celodenní dřině při odstraňování jejich následků vydali předat potraviny do domova pro seniory v Kobylé nad Vidnavkou. Před nimi se nedaleko místní hasičské zbrojnice objevil osobní vůz.
Rozbouřená řeka utrhla hlavní silnici v obci, místo vozovky se leskla hladina. „Nešla elektřina, takže všude byla tma. Nebylo poznat, kde končí asfalt a začíná řeka. Auto před námi najednou červená světla a pád. Vůz se otočil na střechu a zaplavil jej silný proud. Vyběhli jsme z vozu posádce na pomoc. Skočil jsem do díry, zkusil jsem otevřít dveře od spolujezdce, naštěstí to šlo. Uvnitř byl uvězněn starší polský pár. Paní visela na pásech, hlavu měla ve vodě a nemohla se z toho dostat ven,“ líčí dramatické okamžiky velitel.
Snažil se dostat ženu nad vodu, aby mohla dýchat, a držel jí hlavu nad stoupající hladinou. „Kolegu jsem poslal pro nůž, abych mohl odřezat pásy. Další chlapi se snažili dostat ven řidiče. Rozbili okno na pátých dveřích. Muži se podařilo nějak z pásů vypnout a dostat se přes sedačky z vody na zadní sedadla, kde byla vzduchová kapsa. Tam jsme ho už vytáhli my,“ vysvětlil.
Během chvilky byli senioři venku a převzali si je dobrovolní hasiči z Tomíkovic a personál z domova pro seniory. „Jeli směrem na Vidnavu, ale v tu chvíli tam cesta nebyla možná. Někde úplně chyběly kusy silnic, místo nich byly díry. Domluvili jsme jim proto azyl v domově. Paní byla v šoku a nalokala se vody, sestřičky ji ošetřily,“ doplnil velitel s tím, že šlo o čas. „Musím pochválit všechny, kdo pomáhali, protože díky rychlé souhře jsme oba manžele vytáhli včas. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby okolo nikdo nebyl…,“ podotýká Mrázek s tím, že se přímo na záchraně podíleli také kolegové Miroslav Kabela a Marian Hrtus, policista Vojtěch Maceček a voják z povolání Jaroslav Křivohlávek.
Záchrany osob probíhaly na mnoha místech za neuvěřitelně nebezpečných podmínek. „Dramatických situací, kdy šlo o život, jsme jako hasiči zažili při těchto povodních mnoho. Na tomto případu oceňuji především duchapřítomnost velitele dobrovolné jednotky. Ani na vteřinu se svými kolegy neváhal a ihned reagoval. Díky tomu zachránili polským manželům život, “ říká ředitel krajských hasičů brigádní generál Karel Kolářík.