Článek
Na zprovoznění úseku tratě u Chocně pracovali hasiči Správy železnice (SŽ), podle prvotních odhadů z rána se měl úsek zprovoznit v poledne, mluvčí drážních hasičů Martin Kavka ale poté sdělil, že se to podařilo již v 8:30.
Do té doby jezdily náhradní autobusy, omezení se týkalo tras mezi Chocní a obcemi Týniště nad Orlicí a Černou nad Orlicí.
Následky noční bouřky odstraňovali hasiči od časného rána. Regionální trať vede na Náchod, Opočno pod Orlickými horami a do Dobrušky.
Bouřky se prohnaly Českem, potvrzeno je tornádo
Bouřka napáchala škody i jinde v kraji. „Z Orlickoústecka byly nejprve hlášeny zatopené zahrady a voda blížící se k domům, zatopené sklepy,“ uvedl Polák.
„V Krasíkově došlo k zatopení podjezdu, a zacpaný mostek způsobil v Hylvátech zaplavení silnice. Celkem hasiči vyjížděli k 17 událostem. Další případy byly hlášeny ze Svitavska, kde vítr, který doprovázel nepříznivé počasí, lámal stromy,“ dodal.
Silná bouře se přehnala i přes samotné Ústí nad Orlicí, vydatný déšť a vítr provázelo krupobití. Přívaly vody zaplavily ulici Královéhradeckou a Moravskou v centru města. Hasiči museli odčerpávat vodu, uvedlo město na webu.
V sousedním Královéhradeckém kraji hasiči v neděli večer čistili od bláta a kamení silnici u Chlumce nad Cidlinou. V Dětenicích na Jičínsku a ve Lhotách u Potštejna na Rychnovsku odstraňovali stromy spadlé na silnice.
Dvě supercely a krupobití
„Od nedělních 14:00 do pondělního rána jsme zaznamenali sedm výjezdů k popadaným stromům a třikrát jsme čerpali vodu,“ řekla mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová.
Český hydrometeorologický ústav již v neděli na Facebooku kolem 19:00 informoval o intenzivní bouřce na Nymbursku, kde nakonec bylo zaznamenáno i krupobití a čtyřcentimetrové kroupy.
Na východě Čech se v neděli odpoledne vytvořily hned dvě supercely. Meteorologové zaznamenali nejvyšší srážkový úhrn v Lanškrouně, kde spadlo téměř 48 milimetrů.
Velké množství srážek spadlo díky intenzivním bouřkám i na dalších místech Pardubického kraje a také na Vysočině.