Hlavní obsah

Bezchybný zásah policie na fakultě? Vyšetřování ukazuje něco úplně jiného

Čtyřiadvacetiletý student David K. se osudného loňského 21. prosince chystal na smrtící střelbu přímo v hlavní budově Filozofické fakulty UK v Praze už půldruhé hodiny předtím, než poprvé použil první z celkem čtyř svých zbraní přivezených v kufru. Když do objektu na Palachově náměstí dorazily ve stejnou dobu tři policejní hlídky, aby ho našly, prohledaly jen přízemí a první patro, zatímco pozdější střelec se ukrýval a připravoval zaútočit na toaletách až ve čtvrtém patře.

Foto: Policie ČR

Policie ČR: Zásah na FF UK

Článek

Vyplývá to z policejních dokumentů o odložení případu tragické střelby na FF, při níž zahynulo 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno a které cituje pondělní MfDnes. Podrobné usnesení policie o odložení případu kvůli úmrtí pachatele obdrželi minulý týden poškození a pozůstalí po obětech řádění tohoto střelce.

David K. dorazil podle záznamů z kamer přímo z objektu už ve 13:23, tedy půldruhé hodiny před začátkem střelby.

„Při příchodu do budovy ho nikdo neregistroval. Jednalo se o předvánoční čas a bylo běžné, že studenti do budovy chodili se zavazadly před odjezdem domů,“ napsali podle deníku kriminalisté důvod, proč nikdo neřešil, že vrah vešel do objektu s objemným kufrem.

Prohlédli jen část budovy

Zhruba ve stejnou chvíli, kdy pachatel vešel do školy, poslal operační důstojník pražské policie do téže budovy fakulty tři dvoučlenné policejní hlídky, aby po tomto studentovi pátraly.

Policisté už totiž měli podle deníku v té době informaci o tom, že mladík chce nejen spáchat sebevraždu, ale že zřejmě zavraždil doma v Hostouni svého otce, kde navíc zanechal funkční výbušný systém.

Vraha z fakulty policie lokalizovala doslova za rohem, za dvacet minut střílel

Krimi

Jenže šest policistů údajně prohledalo jen přízemí sídla fakulty, kde někteří z nich hovořili se zástupci školy, nahlédli pak prý jen do prvního patra, studenta nenašli a odjeli do jiné budovy FF v Celetné ulici, kam je odvolali k dalšímu pátrání nadřízení.

V objektu v Celetné měl mít totiž hledaný student od 14 hodin přednášku, policie celý objekt vyklidila, ale nenašla ho tam. Střelec se totiž podle policejních dokumentů už od příchodu do sídla fakulty na Palachově náměstí ukryl ve čtvrtém patře na tamních pánských toaletách, kde si připravil zbraně, náboje oblečení a další vybavení na budoucí útok.

Krátce po 14. hodině si tam prý poprvé po delší době zapnul telefon, aby na internetu zjistil, zda už se na zpravodajských serverech nepíše o výbuchu jejich domu v Hostouni. I když policisté jeho aktivní mobil za cca půl hodiny zaznamenali, nedalo se podle buňky mobilního operátora upřesnit, kde se přesně nachází.

Mysleli si prý, že se pohybuje po ulicích v okolí, například v Pařížské, kam mimo jiné vyslali i připravenou zásahovou jednotku, kterou už mezitím zaktivovali. Z toho, že povolali tyto policejní specialisty, údajně plyne, že policie měla tušení, že může být pozdější střelec nebezpečný nejen sobě, ale i svému okolí.

Začalo to v Klánovicích

Řádění úspěšného studenta historie - obecných dějin začalo už o týden dřív, když 15. prosince v Klánovickém lese zastřelil svou legálně drženou pistolí bez jakéhokoli předchozího konfliktu a varování náhodně vybraného muže (33), který byl na procházce se svou teprve dvouměsíční dcerou v kočárku.

K činu se přiznal v dopise na rozloučenou sepsaném v noci na tragický 21. prosinec. Podle deníku v něm zmínil své pocity křivdy, nenávisti či pomsty vůči společnosti a vražedné myšlenky. Konkrétní motiv, proč střílel v Klánovicích a proč chce vraždit na fakultě, ale údajně neuvedl. Pouze potvrdil, že oběti si vybíral náhodně.

Přestože kriminalisté z pražské mordparty nasadili po dvojnásobné vraždě v Klánovicích všechny své síly na nalezení pachatele, když znali typ zbraně, okruh možných podezřelých byl natolik velký, že střelce nestihli do osudného 21. prosince vypátrat.

Vražda otce

Než v den tragédie odjel pozdější střelec do Prahy, v rodinném domě v Hostouni na Kladensku zavraždil podle závěrů policistů svého otce. I jeho prý zastřelil bez předchozího konfliktu či varování, navíc zezadu třemi ranami z další legálně držené pistole.

Sekera nalezená poté policisty u otcova mrtvého těla podle vyšetřovatelů citovaných Mf Dnes naznačovala, že David K. chtěl rodiči údajně useknout hlavu. To nakonec neudělal, pouze prý místo otce odepsal jeho zaměstnavateli z letiště Praha, že dorazí později do práce.

Ještě před opuštěním domova stačil vrah připravit v garáži po domácku vyrobený nástražný výbušný systém - pět plynových lahví koupených na internetu, benzin, tvrdý alkohol, přes tisíc nábojů, petardy, podpalovač a další předměty. Vše mělo pomocí žehličky zapnuté v zásuvce vybuchnout ve 14 hodin. Nestalo se tak podle deníku jen díky tepelné pojistce na zmíněné žehličce, která v plánovanou dobu detonace přestala hřát.

Pamatoval si ho řidič

Masový vrah se pak krátce po 12. hodině přesunul autobusem do Prahy. S sebou měl objemný kufr na kolečkách, v němž ukrýval celkem čtyři své legálně držené zbraně - brokovnici, samonabíjecí pušku s optikou, pistoli Glock s tlumičem, nástavcem a pažbou a další pistoli s tlumičem.

Kvůli těžkému zavazadlu si ho prý všiml řidič autobusu jedoucího na pražské Nádraží Veleslavín, kterému musel student za kufr zaplatit.

„Působil na mě vystrašeně, jako by odněkud utíkal, jako když z nějakého místa chce rychle zmizet,“ citoval deník z výslechu řidiče uvedeném v policejních dokumentech.

Z Veleslavína zamířil střelec metrem A do stanice Staroměstská, která je hned vedle budovy filozofické fakulty u Palachova náměstí. Pak vstoupil do budovy a schoval se na záchodech ve čtvrtém patře.

Na toaletách našli alkohol i léky

Policie později na zmíněných toaletách ve čtvrtém patře fakulty našla veškeré vrahovy doklady, peněženku, jeho tmavý kabát, v němž přijel, dokonce i plánek patra s číselnými poznámkami o kapacitách jednotlivých místností, dále zásobníky a další střelivo, ale i lahev tvrdého alkoholu i lahvičku s antidepresivy. Ani jedno z toho prý ale nepozřel.

Krátce před 15. hodinou pak vyšel oblečený do balistické vesty z toalet a začal prý okamžitě střílet. Vešel podle závěrů policie do několika tříd, kde pálil ze svých zbraní, pak rovněž na chodbě po utíkajících studentech a učitelích, střílel prý i přes zavřené dveře místností.

Zabila se pádem

Z usnesení policie vyplývá, že svou střelbou zavraždil 13 z celkových čtrnácti lidí. Čtrnáctou obětí se stala mladá studentka, která při útěku se spolužáky přes terasu a římsu budovy, kde se snažili ukrýt, spadla z budovy na ulici.

O tom, že jedna z obětí nebyla zastřelena, ale zemřela po pádu z fakulty, Novinky informovaly už den po tragédii, kdy to redakci potvrdil šéf pražské záchranky Petr Kolouch.

„Máme zraněné jak po střelbě, tak po skocích a pádech, kdy oni utíkali před pachatelem. Většina zranění a mrtvých jsou obětí střelby, jedno úmrtí je pádem,“ řekl Kolouch Novinkám 22. prosince.

Na zmíněnou terasu fakulty se po řádění ve čtvrtém patře přesunul i střelec, proto se část ukrývajících studentů snažila přesunout dál a přitom jedna z dívek ztratila rovnováhu, z velké výšky spadla na ulici.

Také na ochozu začal pachatel střílet, a to i po lidech náhodně jdoucích po ulici, přičemž tři z nich zranil. Zhruba dvacet minut po 15. hodině v okamžiku, kdy už se k němu blížili členové policejní zásahovky, se nakonec vrah sám zastřelil svou brokovnicí. Kromě sebe měl tedy na svědomí včetně vražd v Klánovicích a v Hostouni celkem 17 lidských životů.

Jedna z obětí řádění střelce zemřela po pádu z výšky

Domácí

Připravoval se předem

Pražští kriminalisté podle nich zjistili, že se pozdější vrah na své činy připravoval delší dobu. Dokonce si na internetu vyhledával jak mapu budovy a jednotlivých tříd na fakultě, tak i program přednášek a seminářů, aby měl představu o tom, kolik lidí bude v den střelby ve škole.

Také si prý našel několik videí s odstřelovacími kurzy, hledal informace o masových vrazích včetně českého tzv. „lesního vraha“ Davida Kalivody, který v roce 2005 zastřelil v lese postupně tři náhodně vybrané lidi, aby byl následně odsouzen na doživotí a v roce 2010 spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu.

Kamarádka policii varovala

O tom, že David K. není v pořádku a chystá zřejmě nejen sebevraždu, se prý opakovaně s předstihem zmínil ve zprávách své blízké kamarádce. Dokonce jí psal i o své vášni ke zbraním, nákupech některých z nich a také o střeleckých kurzech.

A podle deníku údajně naznačoval už počátkem prosince i to, že se „bude mít čas realizovat“, což prý policie v rámci následného vyšetřování vyhodnotila tak, že se chystal na pozdější vraždy.

Kamarádka se mu snažila pomoci, dokonce mu údajně už v roce 2022 zařídila sezení u psychologa. Docházel pak i k psychiatrovi, ale po několika týdnech přestal.

O tom, že se student psychicky léčí, však neměl jeho praktický lékař, který mu loni vystavil souhlas potřebný pro získání zbrojního průkazu, ani potuchy. Držitelem průkazu se mladík stal loni v květnu, poté začal nakupovat zbraně.

Právě zmíněná kamarádka pak zalarmovala osudného 21. prosince ještě před střelbou policii s tím, že jí pozdější pachatel napsal „děsivé zprávy“. Nejprve se snažila volat rodině, spolužákům a kamarádům, a když neuspěla, ozvala se na tísňovou linku s tím, že má o něj strach a že by mohl spáchat sebevraždu. Zároveň prý ale naznačila, že může být nebezpečný nejen sobě.

„Dozvíš se… Ještě dneska… Vlastně jsi mě k tomu tak trochu inspirovala… Vy všichni:) No nic, já teď nějakou dobu už nebudu na drátě… Adieu,“ napsal prý kamarádce pachatel v den střelby. Už dříve jí prý sdělil, že se ve čtvrtek „někam chystá“.

Na základě jejího hovoru pak začali policisté po studentovi pátrat. Bohužel neúspěšně až do začátku střelby na fakultě.

Policie ukončila prověřování střelby na fakultě, se závěry seznamuje pozůstalé

Krimi

Výběr článků

Načítám